Mama si Copilul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mama si Copilul


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Buna dimineata! Buna ziua! Buna seara!
Daca tot ne vizitati, haideti sa ne salutati! Va asteptam la o cafea virtuala, indiferent ora!
Ultimele subiecte
» Dintisorii mei!
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mar Apr 15, 2014 11:45 pm Scris de Cristina41975

» Despre moda
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mar Mar 26, 2013 12:04 am Scris de iulia pirvu

» Copilul si bolile
Dintisorii mei! Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:49 am Scris de iulia pirvu

» Manichiura ... modele si idei
Dintisorii mei! Icon_minitime1Joi Dec 20, 2012 10:10 pm Scris de Cristina41975

» Pro si contra vaccinuri
Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Noi 23, 2012 1:36 am Scris de iulia pirvu

» Hai sa fim frumoase si ingrijite!
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mar Noi 06, 2012 4:20 am Scris de carolina76

» Grupuri si ranguri pe forum
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mar Sept 11, 2012 1:15 am Scris de Cristina41975

» Regulament forum
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mar Iul 17, 2012 10:39 pm Scris de Cristina41975

» Intrebari despre sanatate
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mier Iul 04, 2012 10:08 pm Scris de carolina76

» Vizita la doctor!
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mar Iul 03, 2012 8:20 pm Scris de corina

» Teme si imagini utilizate pe forum!
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mier Mai 09, 2012 5:40 am Scris de Cristina41975

» Intrebari pentru medicul stomatolog
Dintisorii mei! Icon_minitime1Joi Ian 19, 2012 9:37 am Scris de Gabriela Popescu

» Avertizari...banari!
Dintisorii mei! Icon_minitime1Lun Oct 24, 2011 8:37 am Scris de Cristina41975

» Educatie stomatologica
Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 8:48 am Scris de Cristina41975

» Sa votam forumul!
Dintisorii mei! Icon_minitime1Mier Iul 20, 2011 6:56 pm Scris de corina

Forum
Top postatori
iulia pirvu
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
Cristina41975
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
danutza17
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
carolina76
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
corina
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
laura
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
bulinutza
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
alina.elie
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
andria
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
FloryNails
Dintisorii mei! Vote_lcapDintisorii mei! Voting_barDintisorii mei! Vote_rcap1 
Desene animate
Desene animate
Parteneri
forum gratuit

 

BannerFans.com




BannerFans.com


BannerFans.com




BannerFans.com


Distribuiţi | 
 

 Dintisorii mei!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 14, 2011 2:09 am

Cum si cand apar dintisorii? Care ar fi semnele ca ne supara gingia si peste cateva zile o putem musca pe mami? Haideti sa aflam!
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 14, 2011 2:10 am

Cel mai adesea, dintii incep sa apara pe la 6-7 luni. In general, un copil are toti dintii de lapte pe la 2 ani (cu variante de cateva luni).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Uploaded with [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Puseurile dentare

Simptome curente generale:

* bebelusul saliveaza din abundenta, mai mult decat de obicei;
* cauta sa muste (in joaca);
* are gingiile umflate si rosii;
* are obrazul rosu in locul unde apare dintele;
* se poate sa fie mai suparacios, mai agitat noaptea si/sau ziua;
* eritem la fese;
* febra moderata (37,5-38 grade C).

Unele simtome nu au legatura cu aparitia dintilor

Trebuie sa stiti ca varsaturile, diareea, guturaiul si febra mare... nu au legatura cu aparitia dintilor. Aceste simptome indica prezenta unei boli. In general, puseurile dentare nu se manifesta prin aproape nici un simptom, sau doar prin cele enumerate mai sus, si sunt lipsite de gravitate (cu anumite exceptii).


Calmarea durerilor de aparitie a dintilor

* Puteti sa-i dati copilului o doza corespunzatoare de Paracetamol, sub forma de sirop sau de supozitor, in functie de varsta si de greutatea lui (care trebuie sa faca parte din farmacia de acasa pentru febra si/sau dureri).
* Dati-i, de asemenea, ceva de muscat, in plus fata de suzeta sau de pumnul sau.
* Copiilor care au implinit 6 luni, si doar acestora, dati-le o bucata de morcov (destul de lunga ca sa nu o inghita), sau un coltuc de paine, un biscuit pentru bebelusi.
* Daca aveti un bebelus destul de voinic, dati-i doar o jucarioara pentru sugari sau un inel special pentru dinti, pe care le va putea musca cat de mult doreste.
* Masati-i gingia cu degetul curat si cu un gel dentar cu efecte anestezice, prescris de un medic. Uneori, este suficient pentru calmarea durerii (dar nu mai mult de 4 ori pe zi).

Cum se ingrijesc dintisorii in primele luni de viata?

O data dintele iesit, bebelusul a scapat, in sfarsit, de dureri, cel putin pana va apare urmatorul dinte!
Pentru a avea bine grija de dintii noi ai copilului, trebuie inceput prin protejarea viitorului sau dentar. Fluorul, care intareste smaltul dintilor, este foarte util, dar numai medicul dumneavoastra va poate face recomandarile de urmat in aceasta privinta (Numerosi pediatri il prescriu in doza zilnica pana ce copilul implineste 14 ani).

De asemenea, trebuie sa invatati copilul sa aiba o igiena alimentara buna; evitand sa-i dati zahar (nu adaugati zahar in alimentele pe care le consuma, sau adaugati foarte putin, nu-i dati siropuri aromate, prea mult suc de fructe, biscuiti, dulciuri…) mai ales, inainte de culcare.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 14, 2011 6:56 am

ii asteptam :)
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 14, 2011 10:00 pm

doro are deja sase dintisori...4 sus si 2 jos... my love
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 14, 2011 11:10 pm

Noi avem un canin care nu vrea sa apara de tot, e doar un coltisor ... bine ca macar nu-l mai supara! lacrimi2
Sus In jos
Andreea
Exclusa din comunitate
Exclusa din comunitate
Andreea

Mesaje : 7

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Sam Ian 15, 2011 1:33 am

Edi nu are nici unul...insa isi fac aparitii primii 2 de jos...din cate se vede my love
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Sam Ian 15, 2011 10:05 pm

Dintii incep sa se formeze inca din timpul vietii intrauterine. Chiar daca inca nu au erupt, ei au la nastere un anumit procent de smalt format, care va continua sa se defineasca ulterior. Desi radacina nu este complet formata, intr-un an de zile procesul va fi complet.
Eruptia dintilor variaza de la copil la copil. Astfel, primii dinti apar in jurul varstei de 6 luni. De obicei, primii doi dinti care erup sunt incisivii centrali (cei 2 dinti din fata).

Apoi, apar alti 4 dinti din fata, dupa care restul incep sa apara usor, de obicei in perechi, pana la cei 20 de dinti (10 pe maxilar, 10 pe mandibula) intre varstele de 2 ani si jumatate-3 ani. Viteza de formare si mineralizare a dintilor este mare, in schimb rezistenta la carii si uzura este mai mica.

Profilaxia postnatala cuprinde, in principal, doua perioade: cea preeruptiva si cea posteruptiva; rolul important il au parintii, medicul de familie, stomatologul si asistentul de profilaxie. In perioada preeruptiva, mama trebuie sa acorde o atentie permanenta igienei orale, care se realizeaza prin bandajari ale mucoasei si crestei alveolare cu ceai de musetel dupa fiecare alaptare. Profilaxia posteruptiva este efectuata la inceput cu parintii, acestia supervizand procesul de curatare a dintilor. Cu timpul, ingrijirea orala trebuie sa devina o deprindere a copilului, astfel incat periajul sa fie realizat cat mai corect.

Eruptia dentara este conditionata genetic pentru ordinea de eruptie si varsta biologica a individului, fiind un fenomen biologic complex, cu importanta hotaratoare asupra dezvoltarii intregului aparat dento-maxilar. Igiena orala a dintilor temporari este foarte importanta deoarece, prin metodele de profilaxie, se evita pierderea precoce prin carii. O importanta deosebita trebuie acordata deprinderii periajului dentar, care apare in jurul varstei de trei ani si se consolideaza intre trei si sase ani. Perioada prescolaritatii (gradinita) are o mare insemnatate pentru insusirea periajului. De asemenea, alimentatia trebuie sa fie adecvata fiecarei perioade de varsta.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Sam Ian 15, 2011 11:06 pm

Alex nu s-a plans niciodata de vreun dinte sau masea... foarte rar.. dar isi baga toate hainele in gura.... eu nici nu stiam cand apar, ca apareau peste noapte.. o auzeam pe soacra: ai vazut ca i-a mai aparut un dintisor? cool
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Dum Ian 16, 2011 6:18 am

la noi doro este maraita cand trebuie sa-i iasa dintii...
Sus In jos
corina
Veterana
Veterana
corina

Mesaje : 2886
Varsta : 37
Localizare : caras_severin

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Dum Ian 16, 2011 6:32 am

si ina a fost maraita cand iau aparut dintisorii...
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Dum Ian 16, 2011 6:35 am

si nici nu prea am avut probleme gen febra si diaree...
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Dum Ian 16, 2011 6:49 am

pffff... eu sunt 100% sigura ca o sa planga rau Andrew... el urla cand ii sterg nasul, dar cand i-or da dintisorii... nono
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 10:19 pm

noua se pare ca cum se pregatesc sa mai iasa...
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 12:34 am

Cati aveti pana acum?
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 3:23 am

andrew are gingiile f tari dar nu vrea sa iasa nimic, momentan... aseara a dormit super bine :)
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: dinti.................   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 3:30 am

sa va spun ceva... la tara, sa zic asa, sau din batrani, se foloseste pentru febra sosetute in otet, asa e? aici se pun tifoane in apa rece si se aplica pe frunte, pe burtica, chiar si pe picioare, daca febra ajunge 40-41-42.,... la noi a fost cazul... cate medicamente a luat Alex pentru febra si raceala... le visez si cantitatea la kilograme, la orice ora... le uram.... dar pe medicamentele de e acum, trebuie sa o tina pana la sfarsitul protocolului...
intrebare, desi trebuia sa o pun la dintisorii mei... daca bebele da semne ca are probleme cu dintii, ii dati panadol sa doarma linistit? ca mie mi se pare o urma de lasitate si prostie, sincer.... poate ca doarme bine si fara si de ce sa bage saracul copil atata medicamente in el cu "poate"?
asta v-o zic pt ca veni soacra de dim sa-mi spuna ca asa face nepoata-sa si ma suparai de atunci rau... ii zisei s-o lase pe-aia sa faca ce vrea ea ca eu ma trezesc noaptea de 10 ori daca plange andrew.. cum sa ii dau medicamente in avans pe premisa "poate nu doarme bine", "poate de la dinti are durere" sau "poate o sa faca febra"?
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 5:30 am

Pai are dureri de la dinti? Daca are, da ii dau, nu ca sa nu ma trezesc eu, ci ca sa nu mai sufere el.
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 5:56 am

pai asta e faza ca daca ar avea nu ar mai dormi, nu? aseara a dormit f bine, de exemplu si, cand se trezeste noapte si are adoarme in 5 minute maxim.. nu am nimic impotriva sa ii dau cand are si urla de dureri dar nu vreau sa ii dau dinainte daca stiu ca poate o sa doarma linistit si fara.. aseara i-am pus gel exact cand adormea... i-am pus de fiecare data dupa ce s-a trezit si a dormit f bine... am sa fac la fel in seara asta.... panadol i-am dat si inainte si nu a schimbat nimic... whisky a fost bun dar o sa incerc sa il evit atata timp cat se poate si fara ;)
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 6:00 am

Ahaaa, acu am inteles mai bine.
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 6:18 am

Alina dupa multi dinti de care am trecut si mai avem si acum inca de luptat cu un incapatanat eu iti spun din experienta mea, deci poti contracara, si din ce am vorbit cu cativa pediatri ... Pe bebei ii ajuta ceva dur si rece, inelele gingivale racite in frigider (nu congelate) sunt super cand nu are somn si vrea sa muste ... muscatul le forteaza gingia si erupe dintele mai usor, daca nu sunt inele de astea cu apa merge o carpa udata si congelata dar e greu de tinut in manuta ... Gelurile cu anestezic se gasesc prin multe farmacii, deci si la voi sunt dar nu stiu ce denumire ar putea sa aiba, atat doar ca multe geluri au recomandarea sa fie folosite intr-o anumita cantitate pe zi ... la noi sunt sub denumiri gen dentinox, oragel ... insa majoritatea au in compozitie lidocaina (cauza pentru care nu se recomanda supradozarea). Pentru momentele in care incepe sa aiba febra si/sau dureri este bun paracetamolul (la noi a functionat in special supozitorul) sau siropuri pe baza de ibuprofen(nurofen este mai cunoscut), dar si aici trebuie atentie la dozare ... paracetamolul la ai mei a functionat contra febrei si ibuprofenul la durere. Peste zi ii poti da in manuta morcov, mar sau alte legume ori fructe tari, biscuiti pentru bebei, dar numai cand esti pe langa el caci accidente oricand se pot intampla. Si cam atat imi amintesc acum, daca mai este ceva iti scriu ... la dintisori.
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 7:57 am

inele congelate ii dau si eu.. i-am dat si castravete rece, din frigider.. a fost tare fericit cu el.. dentinox se numeste si la noi si cateodata isi face efectul, cateodata.. azi am fost cu alex si andrew a dormit cu dadaca si am uitat sa ii zic sa ii puna gel... la noapte, daca se trezeste, ii pun... noi panadol sau advil ii dam.. nu cred ca avem nurofen sau ibuprofen si pt febra ii punem supozitor febractol a...parca asa se chema, daca nu ma insel... e ffffff bun ;)
dar, cu toate astea, tot are durere seara cateodata... febra nu a mai facut de fff mult timp... deci, unda verde pentru panadol sau advil daca se vaita prea multicel sau se trezeste prea des?
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 8:10 am

Da Alina! Si multa rabdare! Cica durerile astea la aparitia dintilor sunt mai rele decat durerile suportate de noi cand ne luptam cu cate o carie!
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Vin Ian 28, 2011 11:10 am

:( saracutii de ei. las' ca se facei mari ;)
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Sam Ian 29, 2011 7:17 am

cand ma gandesc cati mai sunt de iesit... nooooo
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1Sam Ian 29, 2011 7:25 am

noi am folosit si folosim inca gelul dentinox si pentru durere ii dau nurofen dar doar in situatii cand nu mai poate de durere si plange!
panadolul,ca si eferalganul,este pe baza de paracetamol si din cate am inteles nu prea e bine sa-l folosesti foarte des dauneaza ficatului pana si pe prospect specifica ca nu se da mai mult de trei zile...!
Sus In jos
Continut sponsorizat




Dintisorii mei! Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! Icon_minitime1

Sus In jos
 

Dintisorii mei!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Regulament la postare
1.Mesajele se pot edita timp de 5 minute.
2.Evitati sa jigniti alti utilizatori, acest lucru facut in mod repetat si deliberat atrage banarea contului dumneavoastra
3.Evitati folosirea limbajului de tip sms sau mess
4.Nu folositi in exces smilies, este mai greu de citit raspunsul ... dar nu imposibil.
5.La deschiderea unui topic nou verificati sa nu existe deja in alta parte, si puneti un titlu semnificativ.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mama si Copilul  :: Stomatologie-
Mergi direct la:  
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente