Mama si Copilul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mama si Copilul


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Buna dimineata! Buna ziua! Buna seara!
Daca tot ne vizitati, haideti sa ne salutati! Va asteptam la o cafea virtuala, indiferent ora!
Ultimele subiecte
» Dintisorii mei!
Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Apr 15, 2014 11:45 pm Scris de Cristina41975

» Despre moda
Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Mar 26, 2013 12:04 am Scris de iulia pirvu

» Copilul si bolile
Copilul si bolile Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:49 am Scris de iulia pirvu

» Manichiura ... modele si idei
Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Dec 20, 2012 10:10 pm Scris de Cristina41975

» Pro si contra vaccinuri
Copilul si bolile Icon_minitime1Vin Noi 23, 2012 1:36 am Scris de iulia pirvu

» Hai sa fim frumoase si ingrijite!
Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Noi 06, 2012 4:20 am Scris de carolina76

» Grupuri si ranguri pe forum
Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Sept 11, 2012 1:15 am Scris de Cristina41975

» Regulament forum
Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Iul 17, 2012 10:39 pm Scris de Cristina41975

» Intrebari despre sanatate
Copilul si bolile Icon_minitime1Mier Iul 04, 2012 10:08 pm Scris de carolina76

» Vizita la doctor!
Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Iul 03, 2012 8:20 pm Scris de corina

» Teme si imagini utilizate pe forum!
Copilul si bolile Icon_minitime1Mier Mai 09, 2012 5:40 am Scris de Cristina41975

» Intrebari pentru medicul stomatolog
Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Ian 19, 2012 9:37 am Scris de Gabriela Popescu

» Avertizari...banari!
Copilul si bolile Icon_minitime1Lun Oct 24, 2011 8:37 am Scris de Cristina41975

» Educatie stomatologica
Copilul si bolile Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 8:48 am Scris de Cristina41975

» Sa votam forumul!
Copilul si bolile Icon_minitime1Mier Iul 20, 2011 6:56 pm Scris de corina

Forum
Top postatori
iulia pirvu
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
Cristina41975
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
danutza17
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
carolina76
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
corina
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
laura
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
bulinutza
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
alina.elie
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
andria
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
FloryNails
Copilul si bolile Vote_lcapCopilul si bolile Voting_barCopilul si bolile Vote_rcap1 
Desene animate
Desene animate
Parteneri
forum gratuit

 

BannerFans.com




BannerFans.com


BannerFans.com




BannerFans.com


Distribuiţi | 
 

 Copilul si bolile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 1:54 am

Cei mici vrand -nevrand trec prin perioade problema ... de la banala raceala la gripa si bolile copilariei toate sunt suferinta si nopti nedormite, plus siropuri, pastile, prafuri ... Ce facem cand este copilul bolnav, ce ne-a ajutat pe noi si ce a usurat suferinta copilului? Haideti sa ne gandim si sa spunem ce ajuta si ce nu!
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 1:57 am

Este iarna, in colectivitate sau acasa copilul poate sa raceasca! Care sunt semnele, cum ajutam copilul?
Raceala este o infectie minora a nasului si a gatului, ce poate fi determinata de mai mult de 250 de tipuri de virusuri, dintre care rhinovirusurile sunt cele mai obisnuite. Raceala dureaza de obicei o saptamana, dar poate persista mai mult la copii. Copiii au in medie 6 – 8 episoade pe an, sezonul durand din septembrie pana in martie sau aprilie.
Raceala este greu de prevenit, dar exista cateva metode de a o evita:
-evitarea contactului cu cei infectati
-spalarea mainilor dupa contactul cu o persoana bolnava
-retinerea copiilor acasa in perioada cand sunt bolnavi, pentru a evita raspandirea virusului
-copilul va fi invatat sa-si acopere gura si nasul cand tuseste sau stranuta
-copilul va fi impiedicat sa-si atinga ochii, nasul sau gura: germenii sunt raspanditi cand o persoana atinge un obiect contaminat cu germeni si apoi isi atinge ochii, nasul sau gura.
Antibioticele sunt ineficiente impotriva racelii. Acestea trebuie folosite numai cand sunt semne clare de infectie bacteriana, cum ar fi tusea persitenta cu expectoratie mucoasa. Indicatiile pentru ingrijirea copiilor raciti sunt:
-repaus la pat
-ingestia unor cantitati mari de lichide
-tratamentul febrei cu acetaminofen (Tylenol, Panadol pentru copii) sau ibuprofen, administrate in functie de instructiunile de pe cutia medicamentului sau la indicatia medicului (nu se administreaza aspirina datorita riscului de aparitie a sindromului Reye – o afectiune cerebrala brusca, uneori fatala, aparuta la copii intre 4 – 12 ani dupa varicela sau gripa, asociata uneori cu administrarea aspirinei)
-in camera copilului aerul se va umidifica pentru a-l face mai usor de respirat
-curatarea nasului se face prin aspiratie: la copiii mici, se foloseste o pompa de aspiratie din cauciuc pentru a indeparta secretiile; copiii mai mari pot sufla nasul, dar suflarea fortata a nasului poate transmite secretiile in tubul auditiv sau sinusuri
-nasul uscat sau infundat: este important de retinut ca in majoritatea cazurilor orificiul nazal este obstruat de mucusul uscat, iar suflarea nasului nu-l poate indeparta. Pentru a fluidifica mucusul se folosesc picaturi nazale cu apa salina, care pot fi achizitionate de la farmacie. La un minut de la folosirea picaturilor, se aspira usor secretiile nazale cu o pompa de aspiratie din cauciuc.
Exista medicamente care se elibereaza la farmacie fara reteta medicala. Pe cutia medicamentului sunt scrise urmatoarele informatii:
-doza de medicament
-intervalul de timp la care se administreaza
-substantele continute de medicament
-avertismente asupra medicamentului
-siguranta medicamentului la copii.
Daca pe cutia medicamentului nu este scrisa doza pentru copii sub 12 ani, medicul sau farmacistul va fi intrebat daca medicamentul este sigur pentru copil si care este doza de administrare.
Daca medicamentul contine alcool, cum ar fi siropurile de tuse, medicul va fi intrebat asupra sigurantei administrarii la copil.
Copilul cu gripa, raceala, varicela, nu va primi aspirina sau alta forma a acesteia din grupa salicilatilor fara acordul medicului. Aspirina sau alti salicilati administrati la copiii cu simptomatologie de gripa, raceala sau varicela poate determina o afectiune rara dar uneori fatala, numita sindromul Reye. In locul acestora se poate administra acetaminofen.
Medicul va fi intrebat despre medicamentul prescris:
-ce este medicamentul si la ce foloseste
-daca poate interactiona cu alte medicamente administrate concomitent
-intervalul de timp de administrare
-cat de repede se vor vedea efectele medicamentului
-daca are efecte adverse
-ce trebuie facut cand apar efectele adverse
-daca mai este necesara administrarea medicamentului cand starea copilului se amelioreaza
-daca exista o versiune mai ieftina a medicamentului care poate fi folosita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]







Ultima editare efectuata de catre Cristina41975 in Sam Ian 29, 2011 7:24 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 2:07 am

Pentru umezirea aerului eu am mereu pe soba o cratita cu apa, cand unul este cu probleme pun in ea ulei esential de brad sau eucalipt si ajuta. De asemenea in episoade de tuse uscata cand nimic nu ajuta apelez la aburi ... indiferent ca fac eu baie de aburi (vechea varianta intr-un vas apa fierbinte cu diverse picaturi si stat deasupra cu capul acoperit) sau ca dam drumul la apa clocotita in cada pana se umple baia de abur ... 15 min ajuta sa nu ne simtim gatul uscat si sa respiram usor.
Cand ai mei erau micuti si raceau le puneam o perna sub salteluta de la pat, acum le pun perna mai mare si stau mai ridicat si mucisorii nu ii mai supara chiar asa rau, dar tot trebuie sa folosesc picaturi (apa de mare de obicei) si pompita de nas ... acum amandoi au invatat sa sufle nasul desi Andrei pentru un muc foloseste cate un pachetel de servetele odata, macar scoate ce ii deranjeaza.
Siropuri de tuse ... prefer ceaiuri ... macese, cimbrisor, tei, soc, busuioc, renumitul ceai de ceapa si nuca ... mi-a mai trimis o matusa sirop de muguri de brad. Plus batraneasca supa de pui ...
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 4:45 am

Raceala sau gripa?

Cum iti poti da seama ca micutul tau sufera de gripa?

Simptomele gripei sunt mult mai severe decat cele ale unei simple raceli, iar acestea pot aparea pe neasteptate. Iata cateva dintre acestea:
Febra aparuta pe neasteptate;
Frisoane care insotesc febra;
Migrene si dureri aparute in diferite zone ale corpului;
Oboseala accentuata;
Tuse;
Gat sensibil;
Senzatie de voma si dureri in zona abdominala;
Nas infundat.

In mod normal, un copil se poate simti cel mai rau in primele 2 sau 3 zile. Infectia sinusurilor si pneumonia sunt 2 dintre complicatiile care pot aparea in urma gripei. Anunta imediat medicul pediatru daca febra micutului dureaza mai mult de 3 - 4 zile sau daca copilul se plange de probleme cu respiratia, dureri ale urechii sau tuse persistenta.

Cum iti poti da seama ca micutul tau este racit?

Sezonul racelilor dureaza din septembrie pana in martie sau aprilie. Simptomele apar, de obicei, treptat si pot include:
Nas infundat;
Congestie;
Stranut;
Scaderea in intensitate a simturilor : mirosul si gustul;
Gat sensibil;
Tuse.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Cristina41975 in Sam Ian 29, 2011 7:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 2:54 am

Am auzit de multe ori recomandari in genul ... "da-i vitamine ca e slabut", "da-i calciu ca ajuta la dinti", "da-i ... in lunile cu r"... am gasit ceva interesant si va rog sa cititi!
Produsele cu vitamine si minerale pentru sugari si copii se gasesc pe piata fie sub forma lichida (solutii, siropuri, picaturi) - recomandabile sugarilor si copiilor mici, fie sub forma de tablete masticabilepentru copii mai mari de trei ani.

Suplimentele de vitamine si minerale sunt recomandate copiilor cu riscuri nutritionale (malabsorbtie intestinala si boli hepatice, boli cronice, perioada de convalescenta, regim alimentar impotriva obezitatii, anorexie/dieta dezechilibrata/apetit alimentar capricios etc). Suplimentele nutritive nu pot substitui o alimentatie sanatoasa.

Nu-i administra copilului suplimente nutritive fara recomandarea doctorului pediatru!

Inca din primele zile de la nastere, mamicile trebuie sa aiba grija ca puiutii lor sa fie hraniti corect si suficient. Laptele de mama contine toate elementele nutritive de care are nevoie bebelusul. Dar vitamina D se gaseste in laptele mamei in cantitate destul de mica, asa ca sugarul trebuie sa faca cunostinta cu soarele (nu expunerea pe plaja) pentru ca organismul celui mic sa produca singur vitamina D.

Medicii recomanda ca toti bebelusii alaptati la san sa ia un supliment de vitamina D. Daca bebelusul are un deficit de vitamina D, se poate confrunta cu rahitism carential. Boala este intalnita in copilarie, mai ales in perioadele de crestere rapida.
Rahitismul se traduce prin oase fragile, deformate, o intarziere a dezvoltarii psihice, inte-lectuale si motorii a copilului. Uneori, pot aparea pneumonii si convulsii pe acest fond.

Daca ai un copil mai maricel, cand il trimiti la mare, intrerupe tratamentul cu vitamina D cu doua saptamani inainte de a pleca, perioada cat sta acolo si dupa cura heliomarina. Daca nazdravanul si-a rupt piciorul sau mana, are o parte a corpului in ghips, va trebui sa-i intrerupi tratamentul cu vitamina D pe toata durata imobilizarii si inca o perioada dupa aceea.

Cum previi rahitismul?

Daca vrei sa feresti copilul de rahitism, tine cont de urmatoarele sfaturi pentru a preveni boala. Scoate bebelusul la aer si la soare, inca din primele zile de viata. Daca e frig afara, imbraca-l bine si plimba-te putin cu el. Vara, fereste-l de razele soarelui, protejandu-i capul cu o palariuta. Nu infofoli sugarul in scutece! Mobilizarea redusa limiteaza depunerea normala de calciu in oase.

Nu duce bebelusul sub un an la mare ! Cea mai mare parte a vitaminei D naturale se formeaza in piele, sub influenta luminii soarelui. Iar pentru aceasta, o plimbare zilnica de doua-trei ore in parc e suficienta.

Urmeaza prescriptia medicului pediatru. Suplimentele de vitamina D (D2 sau D3) au rolul de a preveni rahitismul. Ele se prescriu astfel: pentru copiii de la sapte-opt zile pana la 18 luni: 500-1000 UI zilnic, in picaturi sau tablete (dizolvate), pentru copiii de la 18 luni pana la 13-15 ani aceeasi doza, dar luata numai in sezonul rece: in lunile care au litera R in numele lor.

Nu mari doza de vitamina D! O cantitate prea mare poate fi daunatoare copilului. Asadar, daca vrei sa-i dai multivitamine care contin si vitamina D, consulta intai medicul pediatru! El probabil iti va recomanda sa intrerupi administrarea vitaminei D.

Daca alaptezi, dar urmezi o dieta bazata exclusiv pe alimente vegetale, ar fi bine sa completezi alimentatia bebelusului cu vitamina B12. Pentru un copil de sase-doisprezece luni se recomanda 0,5 mg de vitamina B12, iar pentru un copil de unu-trei ani, de 0,7 mg.

Nu mari insa dozele, fiindca acestea ar putea fi toxice. Discuta cu medicul inainte. Copiii maricei pot consuma cereale, lapte de soia si alimente de origine animala. In toate acestea, se gaseste cobalamina (vit. B12).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Cristina41975 in Sam Ian 29, 2011 7:26 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 2:59 am

Si de aici am ajuns la discutia despre rahitism ... o amenintare daca nu stim ce putem face ...
Profilaxia dupa nastere
Prima masura de profilaxie dupa nastere este expunerea adecvata a bebelusilor la soare. Asta nu inseamna ca trebuie sa tinem bebelusii la soare de dimineata pana seara. Vara, orele adecvate sunt dimineata de la 8 la 10 si dupa amiaza dupa ora 15.30-16. Puteti sa ii dezbracati pe bebelusi in funduletul gol, daca temperatura permite si sa ii tineti asa 10-15 minute. Trebuie sa aiba o palariuta pe cap, pentru a nu face insolatie.

Pentru ca Romania are o clima temperata, care favorizeaza rahitismul, este necesara si obligatorie profilaxia cu medicamente a tuturor bebelusilor si copiilor mici. Incepand cu ziua a 7-a dupa nastere, se incepe administrarea zilnica a picaturilor de vitamina D. In general, sunt recomandate 2 picaturi pe zi. Profilaxia se continua pana la varsta de 18-30 de luni, in functie de copii si factorii de risc. Dupa aceasta varsta, suplimentul de vitamina D se va administra doar in lunile care contin litera R (ex. septembRie, octombRie etc).

Vitamina D nu se adauga in lapte, pentru ca fiind o substanta uleioasa, adera de peretii sticlei si se pierde o cantitate importanta. Tot din acelasi motiv, picaturile nu se dau cu lingurita. Sticlutele de vitamina D au un picurator. Astfel, deschideti gurita bebelusilor si lasati sa curga 2 picaturi. La unii bebelusi, cu risc mare de rahitism, pediatrii recomanda 4 picaturi/zi.

Daca aveti bebelusi care vomita dupa masa, cel mai bine ar fi sa le administrati picaturile inainte de masa. In rest, nu are importanta momentul zilei in care le sunt date picaturile, pentru ca mancarea nu influenteaza absorbtia vitaminei D.

Un alt tip de profilaxie este cea injectabila. Pe vremuri, se facea de rutina la toti bebelusii care aveau mamici “nedisciplinate”. In zilele noastre, trebuie sa fie o masura de exceptie, familiile necooperante inputinandu-se fata de trecut (mamici cu nivel intelectual redus, fara venituri etc). In aceste cazuri, se face o injectie cu doza mare de vitamina D (200.000 UI) la iesirea din maternitate si la fiecare 2 luni, pana la varsta de 1 an. Dupa nastere, pentru acesti bebelusi, rolul cel mai important il are medicul de familie, care trebuie sa se deplaseze la domiciliu pentru controlul medical, vaccinari sau profilaxia rahitismului.

Atentie la supradoze!
Doza zilnica de 2-4 picaturi pe zi nu duce la intoxicatie.

Daca din greseala sunt administrate 3 picaturi de exemplu, se tine cont si a doua zi se da mai putin cu una. Daca sunt “scapate” mai multe picaturi mai multe zile la rand, se face pauza o zi.

Tratamentul rahitismului
Tratamentul este necesar doar la bebelusii si copiii care au atat semne osoase pe care le observa medicul la examinarea fizica, cat si modificari radiologice si ale analizelor. Si doar in cazul bebelusilor care au primit picaturile zilnice de vitamina D.

Tratamentul presupune injectii cu vitamina D in doze mari, asociate cu suplimente de calciu, in functie de stadiul bolii, pana la vindecare. Dupa care, se continua cu profilaxia zilnica cu picaturi.


Dr. Diana Gradinaru
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Cristina41975 in Sam Ian 29, 2011 7:26 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 4:29 am

Rahitismul se caracterizeaza prin insuficienta mineralizare a osului care devine foarte fragil si sufera modificari structurale (deformari). A nu se confunda cu osteoporoza, in care exista o reducere a tesutului osos normal mineralizat.

De obicei, debutul este dupa varsta de 4 luni. Rahitismul copilului in primele 6 luni se manifesta prin semne de spasmofilie (hiperexcitabilitate neuromusculara, uneori convulsii sau spasm laringean), transpiratii la nivelul capului si deformari osoase (craniu, membre, torace). Dupa varsta de1 an manifestarile sunt mai severe (deformari ale coloanei vertebrale, scaderea tonusului muscular, tulburari de mers). In general, exista aspectul unui copil moale, cu intarzierea dezvoltarii neuromotorii (reflexe, sustinerea capului, sezut, mers).

Deformarile osoase apar initial la nivelul capului si toracelui: frunte bombata (olimpiana), craniu mare, moale (craniotabes), fontanela anterioara larga la varsta de 8 luni si persistenta dupa 18 luni; torace cu baza largita, stern infundat, matanii costale (nodozitati care se simt lateral de stern). Deformarile la nivelul membrelor au aspectul unor bratari, iar genunchii se deformeaza in X sau paranteze. Mai tarziu pot apare deformari ale bazinului sau coloanei vertebrale.

Modificarile osoase sunt vizibile radiologic si sunt precedate de modificari ale constantelor biochimice (calciu si fosfati in sange si urina). Rahitismul se asociaza cu anemie carentiala si sensibilitate crescuta la infectii in special respiratorii.

Profilaxia raxitismului se face prin administrarea vitaminei D existenta sub doua forme: orala si injectabila. Alegerea modalitatii de administrarea se face de comun acord cu medicul de familie, in functie de complianta pacientului. In cazul administrarii orale este obligatorie respectarea necesarului zilnic de vitamina D care este de 500 U.I. ceea ce se poate realiza prin administrarea zilnica a preparatului ales incepand de la 2 saptamani pana la 1 an. Forma injectabila se administreaza in doze mai mari odata la 2 luni in primul semestru de viata apoi se continua oral.

De la 1 an si 6 luni pana la 5 ani se administreaza doza zilnica numai in anotimpurile reci, din septembrie pana in aprilie (lunile cu "r"). Pentru ca efectul sa fie cel asteptat, este necesar si un regim igienodietetic echilibrat care presupune alimentatie diversa, bogata in lactate (in special branza), expunere la soare, cure heliomarine, camera aerisita si insorita, exercitii de gimnastica. De obicei, un copil sanatos si alimentat corect nu necesita administrarea concomitenta de calciu in timpul profilaxiei rahitismului.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Cristina41975 in Sam Ian 29, 2011 7:27 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 4:32 am

Claudia mea a avut un inceput de rahitism si deficiente are si acum din cauza tratamentului prelungit. Ca semne ... in primul rand transpiratia excesiva a cefei, nu asa cum se uda un copil cand ii este cald... efectiv curg apele, si sternul infundat sau ca sa va explic mai bine capul pieptului (acolo unde te doare pe tine stomacul uneori) este bagat inauntru ... dar toate astea cel mai bine le vede un pediatru! Tu ca mama, vazand copilul zilnic este posibil sa nu-ti dai seama!
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 12:00 pm

Mai demult am avut o discutie cu cineva care spunea ca da copilului vigantol si vitamina d3 ... voi pune si aici prospectele acestor medicamente si spuneti voi daca era exces sau nu ....
Denumire VIGANTOL OIL Prospect
Descriere Vitamina D
Denumire comuna internationala COLECALCIFEROLUM
Actiune terapeutica VITAMINA A SI D, INCL. COMBINATII VITAMINE D SI ANALOGI
Prescriptie P-6L - Medicamente si produse medicamentoase care se elibereaza in farmacii pe baza de prescriptie medicala valabila 6 luni
Forma farmaceutica Picaturi orale, solutie
Concentratia 0,5mg/ml
Ambalaj Cutie x 1 flacon din sticla x 10 ml pic. orale solutie, prevazut cu picurator
Valabilitate ambalaj 5 ani
Volum ambalaj 10ml
Cod ATC A11CC05
Firma - Tara producatoare MERCK KGAA - GERMANIA


Denumire VITAMINA D3 Prospect
Descriere Vitamina D3, picaturi, solutie orala.
Denumire comuna internationala COLECALCIFEROLUM
Actiune terapeutica VITAMINE D SI ANALOGI
Prescriptie P-6L - Medicamente si produse medicamentoase care se elibereaza in farmacii pe baza de prescriptie medicala valabila 6 luni
Forma farmaceutica Picaturi orale, solutie
Concentratia 0,45 mg/ml
Ambalaj Cutie x 1 flacon x 10 ml pic. orale, sol.
Valabilitate ambalaj 2 ani
Volum ambalaj 10 ml
Cod ATC A11CC05
Firma - Tara producatoare BIOFARM SA - ROMANIA
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 2:59 am

Ce faceti voi cand bebe este racit sau mai rau are gripa? Ma lasati sa vorbesc aici precum radioul! Bebele vostru a fost suspectat de rahitism?
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 5:34 am

nu il spal, decat, cu un prosopel caldutz cu apa si sapun ii curat gatul, urechile, fatza,. mainile si curuletul... ii dau medicamente daca e gripat, daca e la inceput, doar ii pun apa cu sare, in cazul in care are nasucul infundat.. depinde de foarte multe.... ii iau temperatura cat pot de des in cazul in care simt ca e caldut si sun doctorul in cazul in care se agraveaza ... in schimb, e foarte important sa nu ii dau medicamente dupa ureche...
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 8:45 pm

Eu ii fac baie... Siropuri, ceaiuri, doctor, medicamente, mai nou aerosoli... lapat Dar cum zice si ALina, depinde si de stadiul bolii...daca e la inceput, picaturi in nas daca e infundat, siropuri naturiste, ceaiuri...daca e avansat...la doctor, dar pana ajungem la doctor ii dau medicamente daca face febra sau il doare ceva. Pentru febra si durere folosim Nurofen sau supozitoare Paracetamol , lui Andrei ii scade f repede febra cu Paracetamol supozitoare.
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 9:20 pm

Pai mereu trebuie sa avem cateva medicamente de urgenta in casa ... nurofen, paracetamol, etc. Febra e pacatoasa si uneori debudeaza brusc si puternic ... Paracetamolul isi face efect rapid si la noi, poate e mai usor asimilat de organism fiind administrat in mod mai "direct" ... nu stiu.
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 9:52 pm

noi avem in casa pt urgenta nurofen,panadol,apa de mare,mi-a ma ramas in casa ibalgin si eurespal pt tuse...
acum am inceput sa-i dau din nou coacaz negru ca i-am dat atunci cateva zile si pe urma l-am intrerupt dar am vazut pe prospect ca tratamentul cu el dureaza 1-3 luni...!
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Sam Ian 29, 2011 7:31 am

O altă boală, des întalnită, în sezonul rece, este bronşita. Termenul de bronşită indică o infecţie a conductelor respiratorii (bronhiile terminale) care fac legătura între trahee şi plămâni. În momentul în care bronhiile se inflamează, ele cresc în volum şi se produce mucusul. Din această cauză, apare tusea, care la început este uscată, dar în următoarele zile devine productivă.
Bronşita poate fi virală (produsă de un virus), bacteriană (produsă de o bacterie) sau chimică (prosusă de aerul poluat). În cazul unei bronşite virale, tratamentul va fi compus din antitusive sau expectorante, antitermice, mucolitice si, bineînteles, hidratare, dar în cazul în care bronşita este produsă de un virus, atunci este nevoie de tratament cu antibiotice.
În cele mai multe cazuri, bronşita apare după netratarea unei simple răceli (este foarte important să luăm toate medicamentele care sunt scrise pe reţetă, chiar dacă ne simţim mult mai bine) sau în urma pojarului. Simptomele apar la 3-4 zile după o răceală sau gripă netratată corespunzător.
Bronşita îşi începe debutul cu secreţii nazale, febră moderată (38 – 38,5 º), stare generală proastă, urmate de durere în piept, wheezing şi tuse seacă şi dureroasă, care va deveni în câteva zile productivă, flegmatică.
Este important să vă prezentaţi cu copilul la medic, încă de la apariţia primelor simptome, deoarece dacă bronşita nu este tratată corespunzător, microbul poate să coboare, atacând plămânii (bronhopneumonia). Din cauza faptului că boala s-a agravat, febra copilului va creşte la 39,5 – 40 º, tusea va deveni foarte iritantă şi puternică şi starea copilului va fi gravă. Dacă bronşita acută apare, de mai multe ori, în cursul unui an (3-4 episoade), atunci ea se poate transforma în bronşită cronică care este foarte greu de tratat şi care, şi ea la rândul său se poate transforma în astm bronşic.
Formele uşoare de bronşită dispar după 5 până la 10 zile de la primele simptome, însă 20% dintre copiii afectaţi de bronşită, tusea va persista până la 4 săptămâni.
Nu uitaţi că diagnosticul şi tratamentul poate fi pus doar de catre medicul de familie sau pediatrul copilului. Fiecare copil are tratamentul lui deoarece sunt luaţi în calcul mai mulţi factori: vârsta copilului, greutatea, istoricul bolilor precum şi starea copilului în momentul în care a fost văzut de către medic.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
carmen_vladut
Incepatoare
Incepatoare
carmen_vladut

Mesaje : 277
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 5:56 am

Boala noastra de care nu scapam cu una cu doua este otita.
Baiatul mi-a facut a treia oara otita de data asta si seroasa si medie si acuta toate felurile existente.
Pe langa otita am facut si o amigdalita si meningism.
Abia azi am iesit din spital.
Suntem usor pe un tratament lejer cu ambroxol, biorinil picaturi de nas si aerosoli de 2 ori pe zi.
Staionarea obligatorie in casa inca 5 zile trist
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 8:14 am

Offf.... nono sper ca sunteti bine!
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 8:27 am

Carmen, hai ca va fi bine! florar
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 9:18 pm

Saracul Vladut ce a tras ... ce spui tu acolo a suferit rau de tot ... lacrimi2
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 10:17 pm

Pentru ca la suplimente alimentare am pus cate ceva despre fier, aici va povestesc despre anemia feripriva.

Anemiile feriprive usoare in cazurile usoare ar putea sa nu provoace simptome evidente. Daca anemia este accentuata simptomele pot fi:
- slabiciune, oboseala si lipsa rezistentei la efort
- dispnee (respiratie anevoioasa) in timpul exercitiilor
- cefalee (dureri de cap)
- dificultati in concentrare
- irascibilitate
- stari de ameteala
- tegumente palide
- dorinta de a ingera substante care nu sunt neaparat comestibile (pica). In particular, o pofta pentru inghetata poate fi un semn de anemie din lipsa de fier.

Alte semne pot fi:
- tahicardie (bataile inimii foarte rapide)
- unghiile de la maini si picioare foarte fragile
- buzele crapate
- limba depapilata (neteda) si dureroasa.

Bebelusii si copii mici care au anemie din lipsa de fier pot sa nu creasca precum ar trebui si sa aiba retard (intarzieri) in dezvoltarea de abilitati precum mersul si vorbitul. Copii pot fi iritabili si sa aiba deficit de atentie (perioade scurte in care se pot concentra). Aceste probleme de obicei dispar atunci cand dispare deficienta de fier. Daca nu este tratata, problemele mentale si de comportament pot fi permanente.
Rareori, se poate dezvolta o anumita maladie numita Plummer-Vision, in special la femeile trecute de 60 de ani. In cazul sindromului Plummer-Vision, o retea tisulara se dezvolta in esofag. Aceasta are ca rezultat prinderea mancarii in retea, dificultati la inghitit, gatul uscat si cheilita angulara (crapaturi in coltul gurii.)

Daca anemia este provocata de:
- o boala sau maladie, precum sangerarea, doctorul va urma anumiti pasi pentru a corecta problema
- in cazul deficientei de fier sau imposibilitatii absorbtiei fierului din intestin, doctorul va concepe un plan impreuna cu pacientul ca sa creasca nivelul fierului. Administrarea de suplimente de fier si consumul de alimente bogate in fier pot corecta majoritatea cazurilor de anemii din lipsa de fier. Pastilele se iau de obicei o data sau de 2 ori pe zi. Pentru a beneficia foarte mult de efectul pastilelor este recomandat sa se ia impreuna cu vitamina C (acid ascorbic) sau suc de portocale. Vitamina C ajuta la absortia in organism a fierului. Majoritatea persoanelor incep sa se simta mai bine in cateva zile dupa inceperea tratamentului. Chiar daca starea clinica se imbunatateste, trebuie sa se continue administrarea pentru inca cateva luni pentru a reface depozitele de fier. Cateodata este necesara o perioada de 6 luni de tratament cu suplimente pana cand nivelul fierului intra in normal
- daca anemia este grava, doctorul ar putea sa efectueze o transfuzie de sange ca sa corecteze anemia foarte repede si apoi trebuie sa se administreze suplimente de fier si sa se urmeze o dieta bogata in fier.



De retinut!
Daca exista o suspiciune de anemie feripriva este recomandat sa nu ia medicamente fara a consulta un medic. Administrarea de pastile care contin fier ar putea sa intarzie punerea unui diagnostic pentru o problema grava precum cancerul colorectal sau ulcer gastroduodenal.
Daca anemia nu este datorita lipsei de fier, pastilele cu continut de fier nu o sa vindece anemia si ar putea sa provoace intoxicare (intoxicare cu fier). Ar putea de asemenea sa determine supraincarcarea organismului cu fier, maladie numita hemocromatoza, in special la persoanele care au o tendinta genetica de a inmagazina prea mult fier in organim.
Pentru unele persoane, pastilele cu fier provoaca dureri gastrice, diaree, constipatie si scaun negru. Fierul este cel mai bine absorbit daca este luat pe stomacul gol, dar daca exista aceste probleme este mai bine sa fie administrat cu mancare. A nu se lua pastile cu fier impreuna cu lapte, bauturi cu cafeina sau antiacide.
Suplimentele de fier injectabilele pot provoca efecte secundare. Injectiile facute in vena (intravenoase, IV) au riscul de a cauza o reactie alergica. Injectiile facute in muschii fesieri (intramuscular - IM) pot produce semne permanente, ca un tatuaj pe piele.

In cazul anemiei feriprive este necesar consultul medicul in ceea ce priveste administrarea pastilelor cu suplimente de fier si consumul de alimente bogate in fier. Este posibila evitarea anemiei din lipsa de fier urmarind dieta recomandata de medic. Printre alimentele bogate in fier se includ carnea (in special ficatul de vaca), oaule si toata gama de cereale sau mancaruri fortificate cu fier. Fierul este de asemenea gasit in stafide, fasole si smochine.

Pentru a obtine toate beneficiile pastilelor cu fier si fierului din mancaruri se recomanda:
- consumarea vitaminei C (acid ascorbic) sau pastilele cu suc de portocale
- legumele preparate la aburi ajuta la retinerea continutului de fier
- a se folosi vase din fier la gatit
- a nu se administra pastile cu fier inainte de 2 ore de la luarea antiacide sau tetraciclina (antibiotic) cu anumite alimente, chimicale sau nutrienti.


Printre aceste sunt incluse:
- ceai, cafea, ciocolata si alte asemenea mancaruri sau bauturi bogate in cofeina
- lapte si alte mancaruri si suplimente bogate in calciu
- mancaruri cu continut bogat de fibra precum cereale integrale, nuci si legume crude verzi
- daca exista o banuiala de anemie din lipsa de fier este recomandat sa nu se administreze pastile fara a consulta un medic. Administrarea de pastile care contin fier ar putea sa intarzie punerea unui diagnostic pentru o problema grava precum cancerul de colon sau ulcer
- este bine sa se tina tabletele cu continut de fier in locuri unde copii nu au acces. Intoxicarea cu fier poate fi foarte periculoasa.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Lun Iul 25, 2011 11:44 pm

Limbricii, Lambliaza si Giardia au devenit rezistenti la medicamente
DATA PUBLICARII: 05/12/2006
Prof. dr. Marin Burlea, directorul Spitalului de Copii �Sf. Maria� Iasi: �Sint doua grupe de paraziti intestinali. Giardia - de exemplu - nu este un vierme, ci un organism unicelular, microscopic. A doua grupa - viermii intestinali sau helmintii, sint paraziti cu dimensiuni mult mai mari, cuprinse intre un centimetru si 10 metri. Cel mai frecvent intilniti sint oxiurii, limbricii si tenia. Se apreciaza la 50-60% proportia copiilor care �au viermi�. Doua sau trei cauze au permis supravietuirea acestor paraziti - in ciuda terapiilor din ce in ce mai sofisticate. In primul rind, acesti viermisori s-au adaptat si au devenit rezistenti la medicamente. In plus, pacientii intrerup tratamentul inainte de vreme, nu revin cind este cazul si inamicul se reface intre timp. Multi se trateaza �dupa ureche� acasa, cu doze gresit stabilite, care fac mai mult rau decit bine - intarind de fapt parazitii.

Cum are loc contaminarea

Viermii si parazitii pot folosi mai multe cai pentru a ajunge in organismul uman: alimentele - in special legumele si fructele nespalate, stropii sariti dintr-o baltoaca, lenjeria contaminata. Giardia se dezvolta foarte bine in apa. Baltile si fintinile sint rezervoare de Giardia. Doar apa plata este �curata", pentru ca nici fierberea nu reuseste sa omoare chistul de Giardia. Daca copilul baga mina in baltoaca si apoi duce mina la gura - se contamineaza.
De asemenea, salatele insuficient spalate ne pot contamina cu oxiuri. Legumele stropite cu apa de put pot furniza Giardia. Chistul hidatic apare mai frecvent la copiii care traiesc cu un ciine in casa - sau care baga mina in gura ciinilor intilniti pe strada. Deci, masurile de profilaxie tin strict de respectarea igienei in familie si colectiv.
Tratamentul intregii familii e inutil - atunci cind copilul merge la gradinita - fiindca se poate reinfesta din nou. Cel mai bine este ca parintii sa anunte gradinita pentru ca tratamentul sa fie extins la toti copiii din colectivitate. Nu trebuie sa va fie rusine sa recunoasteti ca micutul are viermisori. De obicei, sursa este un alt copil care nu prezinta simptome.

Limbricii fac copilul extrem de nervos si agitat

La copiii care sufera din cauza viermisorilor, se constata reducerea greutatii, nervozitate si astenie. Mai toti au cearcane. Cei cu oxiuri nu se odihnesc, au un somn agitat, tulburat de mincarimile din zona funduletului. Se scarpina mai ales noaptea. Limbricii secreta o toxina neutropa care il face pe copil extrem de nervos si agitat. S-au vazut chiar si convulsii, confundate cu epilepsia.
Cind incepe tratamentul, viermii mor si prin descompunere elimina o cantitate si mai mare de toxina, ceea ce agita si mai tare copilul. Atit oxiurii, cit si limbricii dau dureri in zona ombilicala. Durerile localizate in jurul buricului sint un semn important al prezentei viermisorilor in organism. Se mai adauga lipsa de pofta de mincare si alternarea diareii cu constipatia.

Giardia are ca semn principal diareea cu scaune ceva mai decolorate

Parazitul ingreuneaza eliminarea secretiei biliare. Apar si importante deficiente de calciu si fier. Cel mai important semn al giardiei este respiratia matinala a copilului. Respiratia copilului are un miros urit, de oua clocite - din cauza ca acizii biliari nu trec in intestin, ci se intorc in stomac. Un alt semn de alarma este pofta de lapte a copilului.
Normal el trebuie sa bea 500-750 de ml lapte /zi. Cei care cer insistent lapte si beau peste 1 litru/zi - e posibil sa aiba viermisori. Laptele e foarte apreciat de parazitii intestinali care se 'linistesc" cind isi primesc portia. Chistul hidatic se manifesta dupa localizare. Cel hepatic da icter si tulburari digestive, cel pulmonar face respiratia dificila, iar cel cranian poate da convulsii si cefalee.

Usturoiul - inamicul viermilor

Toate tratamentele descoperite de-a lungul timpului au ramas putin in urma. Intens folosite in primii ani de la inventare, armele s-au tocit, viermisorii dobindind rezistenta. In prezent, accentul se pune pe produse care nu se absorb in intestin, avind efecte secundare minore. Si medicamentele clasice sint bune - cu conditia sa facem copilului testele hepatice inainte de administrare. De asemeni, tratamentul trebuie sa fie repetat, la interval de un an -pentru ca asa cum s-a infestat o data se poate reinfesta in colectivitate.
Remediile naturiste sint mai utile ca preventie decit ca tratament. Intre cura anuala de antihelmintice, intervenim cu mijloace naturale. Usturoiul este un foarte bun aliat impotriva parazitozelor intestinale. Anumite substante pe care le contine �ametesc" viermii si acestia nu se mai opun miscarilor tubului digestiv care ii impinge spre rect, eliminindu-i. Usturoiul poate fi dat ca atare copilului mai maricel.
Sub 3 ani, se recomanda administrarea sub forma de mujdei, cu care se condimenteaza cartofii prajiti. Semintele de dovleac au acelasi efect - dar se pot da copiilor mai mari.
Unii medici sustin ca propolisul este contraindicat in tratamentul giardiei. In urma unor studii s-a demonstrat ca acesta face mai mult rau - stimulind starea de agitatie a copilului, fara sa deranjeze viermisorii.
Ce simptome dau parazitii
* Lambliaza (Giardoza)
Este una dintre cauzele frecvente de diaree acuta si cronica - atit la adulti, cit si la copii. Transmiterea se face pe cale digestiva, prin consum de apa sau alimente contaminate, precum si prin miini murdare. Parazitul se gaseste sub doua forme: chist si �adult". Omul se infesteaza ingerind chisturi de Giardia Lamblia. Odata ajunse in intestin, chisturile se transforma in Giardia, care se prinde de mucoasa intestinala si determina tulburarea absorbtiei, manifestata prin diaree. Uneori, boala trece neobservata. Diareea este insotita de dureri abdominale, balonare, greturi, varsaturi, stare de rau. Caracteristica este data de durata mai indelungata a diareii - de 7-10 zile sau chiar mai mult. Diagnosticul se face prin examenul microscopic al �scaunului", evidentiindu-se chisturile. Tratamentul consta in administrarea de substante antiparazitare, in functie de virsta si greutatea corporala. Tratamentul se da tuturor membrilor familiei/comunitatii respective, din cauza riscului de reinfestare.


sursa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 48
Localizare : Mures

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Oct 20, 2011 12:43 am

Mihaela eu una nu sunt contra vaccinari! Ba din contra! Sunt convinsa de beneficiile lor! Si la fel si a tratamentelor adjuvante! O sa iti spun mai multe din experienta mea la acest capitol, fetele stiu deja multe dar nu-i bai daca mai vorbim!
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Oct 20, 2011 1:32 am

OK ,atunci n-o sa mai discut pe marginea acestui subiect.
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Oct 20, 2011 2:15 am

mie nu imi place sa dau la copii medicamente... sunt prea satula de ele, sincer.... iar vaccinuri si injectii le fac numai la cerinta doctorului, nu dupa mine.. ca vine iarna si are nevoie sau mai stiu eu ce...daca Andrew plange otara soacra deduce ca are durere... sa ii dau panadol.. la inceput ma mai atacam, ma plangeam la sot care imi zicea ca soacra are 3 copii si stie mai bine decat mine.. cu timpul am inceput sa zic ca i-am dat numai sa taca si sa-i dea pace.. cand sunt in toane proaste nu tac..
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1Joi Oct 20, 2011 2:19 am

Cred ca nimanui nu ii place sa dea copilului medicamente, dar cand trebuie...
Sus In jos
Continut sponsorizat




Copilul si bolile Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile Icon_minitime1

Sus In jos
 

Copilul si bolile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Regulament la postare
1.Mesajele se pot edita timp de 5 minute.
2.Evitati sa jigniti alti utilizatori, acest lucru facut in mod repetat si deliberat atrage banarea contului dumneavoastra
3.Evitati folosirea limbajului de tip sms sau mess
4.Nu folositi in exces smilies, este mai greu de citit raspunsul ... dar nu imposibil.
5.La deschiderea unui topic nou verificati sa nu existe deja in alta parte, si puneti un titlu semnificativ.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mama si Copilul  :: Sfatul medicului-
Mergi direct la:  
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente