Mama si Copilul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mama si Copilul


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Buna dimineata! Buna ziua! Buna seara!
Daca tot ne vizitati, haideti sa ne salutati! Va asteptam la o cafea virtuala, indiferent ora!
Ultimele subiecte
» Dintisorii mei!
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 15, 2014 11:45 pm Scris de Cristina41975

» Despre moda
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Mar 26, 2013 12:04 am Scris de iulia pirvu

» Copilul si bolile
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:49 am Scris de iulia pirvu

» Manichiura ... modele si idei
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Dec 20, 2012 10:10 pm Scris de Cristina41975

» Pro si contra vaccinuri
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Noi 23, 2012 1:36 am Scris de iulia pirvu

» Hai sa fim frumoase si ingrijite!
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 06, 2012 4:20 am Scris de carolina76

» Grupuri si ranguri pe forum
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Sept 11, 2012 1:15 am Scris de Cristina41975

» Regulament forum
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 17, 2012 10:39 pm Scris de Cristina41975

» Intrebari despre sanatate
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 04, 2012 10:08 pm Scris de carolina76

» Vizita la doctor!
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 03, 2012 8:20 pm Scris de corina

» Teme si imagini utilizate pe forum!
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 09, 2012 5:40 am Scris de Cristina41975

» Intrebari pentru medicul stomatolog
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Ian 19, 2012 9:37 am Scris de Gabriela Popescu

» Avertizari...banari!
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Oct 24, 2011 8:37 am Scris de Cristina41975

» Educatie stomatologica
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 8:48 am Scris de Cristina41975

» Sa votam forumul!
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 20, 2011 6:56 pm Scris de corina

Forum
Top postatori
iulia pirvu
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
Cristina41975
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
danutza17
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
carolina76
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
corina
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
laura
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
bulinutza
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
alina.elie
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
andria
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
FloryNails
Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_lcapPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Voting_barPro si contra vaccinuri - Pagina 2 Vote_rcap1 
Desene animate
Desene animate
Parteneri
forum gratuit

 

BannerFans.com




BannerFans.com


BannerFans.com




BannerFans.com


Distribuiţi | 
 

 Pro si contra vaccinuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Aug 09, 2011 1:40 am

Fetele am gasit un articol interesant [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Cand aveti timp cititi un pic, desi este in engleza stiu ca voi intelegeti!
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mar 14, 2012 5:11 am

Fetelor, ce stiti despre vaccinul Prevenar 13, luni cand am fost la medicul de familie ne-a intrebat daca vrem sa il facem.
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mar 14, 2012 8:52 pm

Iulia acest vaccin este teoretic bunicel ... adica ajuta contra bolilor respiratorii, otite, meningite. Din ce stiam se poate face pana la 5 ani, a inlocuit varianta mai veche de prin 2010 deci este relativ recent. Parerile sunt impartite ca in privinta oricarui vaccin, totusi am inteles ca in unele tari acest vaccin face parte din schema obligatorie iar in alte tari a fost temporar suspendat ... Deci, sincer daca tu consideri ca Andrei raceste prea des, exista riscul sa apara complicatii eu zic sa-l faci ... insa daca problemele nu sunt dese si urate spun nu. Lui Andrei ii iesise in nas acel pneumococ pneumococic (caruia ii este dedicat vaccinul), dar care la a doua serie de analize si dupa tratament a disparut ... si am zis ca nu facem alte vaccinuri suplimentare. Suplimentar am inteles ca a aparut si o alta varianta din acelasi tip de vaccin, nu mai retin bine denumirea ceva gen sunflorix sau synfloris facuta de GSK (glaxo) firma in care am incredere caci la didi multe din tratamentele administrate erau produse de ei si functionau fara efecte adverse (la prevenar 7 si 13 am auzit ca este frecventa febra si voma dupa administrare cateva zile). Deci cauta pe net, analizeaza si hotaraste singurica ... e cel mai bine asa caci tu stii cum este cu Andrei.
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mar 14, 2012 8:56 pm

Cris, nici nu stiu ce sa zic, raceste ca orice alt copil care merge in colectivitate, asa mi se pare mie...
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Sept 11, 2012 7:48 pm

noi numai avem de facut nici un vaccin pana la 4 ani am intrebat-o si pe dr daca trebuie sa mai faca vreun vaccin,caci auzisem o mamica ca dr ii recomdase sa mai fac nu stiu ce vaccin pentru ca intra in comunitate,si dr mea mi-a zis ca se face impotriva rotavirusului dar daca nu mi-i musai sa-l fac e cel bine...
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Sept 12, 2012 4:45 am

noi mai avem putintel si il facem pe cel de 4 ani! :D
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Sept 12, 2012 7:01 pm

noi mai stam doi ani linistiti...
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 20, 2012 7:51 am

Noi maine dupa-amiaza facem vaccinul de la 4 ani! Tineti-ne pumnii! O fi dureros?
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 20, 2012 8:40 am

Astept comentarii de la voi! Noi mai avem pana in decembrie ... daca va fi Andu ok ...
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 20, 2012 8:42 am

Pff...am incercat sa il pregatesc psihic pe Andrei, vedem maine ce va fi. :D
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 20, 2012 8:43 am

Va tin pumnii sa fie bine! Eu momentan l-am pregatit psihic doar pe Marian ... la Andu inca n-am inceput ...
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 20, 2012 8:44 am

Si cum l-ai pregatit? boss
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 20, 2012 8:48 am

El trebuie sa il tina pe Andu la nevoie ... deci numai cand e el acasa mergem la vaccin ... I-am spus ca s-ar putea sa fie mai rau decat refuzul de a merge dimineata la gradi, desi Andu la dna doctor e vorbaret si fara probleme, acum fiind de injecttie nu stiu cum va reactiona ...
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 20, 2012 8:53 am

I-am explicat lui ANdrei ca e un ac care il inteapa usor si ii face bine si il fereste de anumite boli, i-am pus si desene cu tema "Vaccinul" :D A zis ca nu o sa planga si ca nu o sa il doara... Binenteles ca si noi mergem cu tati :D
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 20, 2012 11:54 pm

of,dragi de voi...noi mai avem pana atunci.
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Noi 21, 2012 7:39 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Uploaded with [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Noi 21, 2012 7:44 pm

Ce idee super! Bravo Andrei! Esti un curajos! loveyou
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Noi 21, 2012 11:50 pm

E meritul doamnei doctor si al asistentei! Noi i-am dat o punguta de jeleuri pe ascuns sa i le dea dupa vaccin. In momentul in care s-a intins nu a plans, dar cand a vazut ca il tinem strans a inceput sa planga, i-a trecut imediat cand a vazut jeleurile. :D
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 22, 2012 12:37 am

cool Bine ca a trecut! Banuiesc ca nu ati avut probleme mai tarziu ...
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 22, 2012 11:48 pm

bravo,Andrei!!!
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Noi 23, 2012 1:36 am

Ieri dimineata nu au fost probleme, dar cand l-am luat de la gradi acuza dureri, de dimineata la fel...nu putea alerga.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pro si contra vaccinuri   Pro si contra vaccinuri - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Pro si contra vaccinuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
Regulament la postare
1.Mesajele se pot edita timp de 5 minute.
2.Evitati sa jigniti alti utilizatori, acest lucru facut in mod repetat si deliberat atrage banarea contului dumneavoastra
3.Evitati folosirea limbajului de tip sms sau mess
4.Nu folositi in exces smilies, este mai greu de citit raspunsul ... dar nu imposibil.
5.La deschiderea unui topic nou verificati sa nu existe deja in alta parte, si puneti un titlu semnificativ.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mama si Copilul  :: Sfatul medicului-
Mergi direct la:  
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente