Mama si Copilul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mama si Copilul


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Buna dimineata! Buna ziua! Buna seara!
Daca tot ne vizitati, haideti sa ne salutati! Va asteptam la o cafea virtuala, indiferent ora!
Ultimele subiecte
» Dintisorii mei!
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Apr 15, 2014 11:45 pm Scris de Cristina41975

» Despre moda
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Mar 26, 2013 12:04 am Scris de iulia pirvu

» Copilul si bolile
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:49 am Scris de iulia pirvu

» Manichiura ... modele si idei
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Dec 20, 2012 10:10 pm Scris de Cristina41975

» Pro si contra vaccinuri
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Noi 23, 2012 1:36 am Scris de iulia pirvu

» Hai sa fim frumoase si ingrijite!
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Noi 06, 2012 4:20 am Scris de carolina76

» Grupuri si ranguri pe forum
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Sept 11, 2012 1:15 am Scris de Cristina41975

» Regulament forum
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Iul 17, 2012 10:39 pm Scris de Cristina41975

» Intrebari despre sanatate
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Iul 04, 2012 10:08 pm Scris de carolina76

» Vizita la doctor!
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Iul 03, 2012 8:20 pm Scris de corina

» Teme si imagini utilizate pe forum!
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Mai 09, 2012 5:40 am Scris de Cristina41975

» Intrebari pentru medicul stomatolog
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Ian 19, 2012 9:37 am Scris de Gabriela Popescu

» Avertizari...banari!
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Oct 24, 2011 8:37 am Scris de Cristina41975

» Educatie stomatologica
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 8:48 am Scris de Cristina41975

» Sa votam forumul!
Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Iul 20, 2011 6:56 pm Scris de corina

Forum
Top postatori
iulia pirvu
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
Cristina41975
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
danutza17
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
carolina76
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
corina
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
laura
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
bulinutza
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
alina.elie
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
andria
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
FloryNails
Copilul si bolile - Pagina 4 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 4 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 4 Vote_rcap1 
Desene animate
Desene animate
Parteneri
forum gratuit

 

BannerFans.com




BannerFans.com


BannerFans.com




BannerFans.com


Distribuiţi | 
 

 Copilul si bolile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Noi 05, 2011 1:33 am

Traiasca aerosolii ca si eu sunt multumita de ei!
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Noi 05, 2011 3:05 am

Cred ca laringita am eu..tusesc,ma doare gatul,am o stare generala foarte proasta,zici ca m-a consultat pe mine si i-a pus lui diagnosticul pt ca el nu are niciun simptom de-al laringitei.. :(
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Noi 05, 2011 3:07 am

Tu iei ceva, Buli?
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Noi 05, 2011 5:19 am

Am luat nurofen raceala si gripa,dar se pare ca nu e suficient cred ca luni ajung si eu la doctor..
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Noi 09, 2011 10:01 pm

Mihaela hai ca ieri am reusit sa vorbesc cu matusamea ... si am aflat cate ceva, poate te ajuta. Deci tratamentul care il aveam eu era ceva pe baza de aciclovir injectabil care atunci se facea numai in spitale in cazul primoinfectiei. Ea este de parere ca eu am scapat ieftin din cauza varstei care o aveam si a tratamentului inceput rapid, desi cum am zis si eu mai am inca sensibilitate in zona respectiva. Totusi ea spune sa cauti informatii despre un medicament rolidemid sau rodilemin (nu am inteles prea bine la telefon), tot injectabil, care cu precautii se da in cazul infectiei zosteriene.
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Noi 10, 2011 1:57 am

Multumesc mult Cristina !! tratament cu aciclovir am facut si eu,insa nu injectabil.O sa caut pe net informatii despre medicament si o sa vorbesc si cu medicul de familie.Te pup scumpa si mii de multumiri!
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Sept 26, 2012 8:33 pm

In momentul in care copilul tau se confrunta cu febra, greata, varsaturi si diaree severa in acelasi timp, este foarte posibil ca acesta sa sufere de rotavirus, motiv pentru care se impune sa il duci de urgenta la spital. Infectia este foarte contagioasa si in general afecteaza orice copil pana la varsta de 3 ani.


Chiar daca in general infectia cu rotavirus se vindeca de la sine, deshidratarea, febra ridicata si alte simptome asemanatoare arata ca infectia este grava si ca spitalizarea este absolut necesara. Din pacate, daca nu esti constient de gravitatea infectiei, se poate ajunge la adevarate tragedii - infectiile cu rotavirus determina sute de mii de decese in intreaga lume, fiind cauza a doua treimi din spitalizarile datorate gastroenteritelor.

Infectia rotavirus afecteaza intestinul subtire , actionand la nivelul vilozitatilor intestinale, enterocite, pe care le infecteaza si le distruge. Aceste celule au rol atat in digestie, cat si in absorbtie.

Cum se manifesta infectia cu rotavirus

Diaree – in cazul sugarilor si a prescolarilor, diareea este apoasa si are un miros greu de suportat, iar din pacate ea poate atinge forme destul de grave, mai ales in cazul persoanelor cu imunitatea scazuta. Diareea dureaza intre 3 si 8 zile, insa au fost si cazuri in care copiii au scapat de aceasta problema abia dupa 23 de zile.

Febra - mai mult de 80% dintre pacienti au febra atunci cand sunt afectati de infectia cu rotavirus. In cazul in care copilul tau prezinta si acest simptom, mergi la spital fara sa mai stai pe ganduri. Acest simtpom dureaza in general in jur de 3 zile.

Greata si voma – voma puternica este un simptom frecvent al infectiei rotavirus.

Complicatii

Infectia cu rotavirus poate provoca diverse complicatii, printre care:

Deshidratare puternica (semnalata prin gura si limba uscata, respiratie rapida si batai rapide ale inimii, hidratare oculara redusa, scutec uscat pe o perioada mai mare de 12 ore).
Convulsii febrile
Colaps
Perturbari metabolice.

Cum se previne infectia rotavirus

In primul rand, este esential sa il inveti pe copilul tau regulile de igiena si sa il indemni sa se spele pe maini ori de cate ori este nevoie. Vorbeste-i despre importanta igienei si da-i exemple concrete (copiii care se spala pe maini inainte de fiecare masa sunt mai feriti de boli si probleme de sanatate).

De asemenea, evita sa ii dai alimente care nu au fost bine spalate inainte si invata-l sa patreze o anumita distanta fizica de copiii de la gradinita.

Totodata, ar fi bine sa nu ii dai copilului tau sa bea apa din surse dubioase. Nu vei da niciodata gres cu apa plata, asa ca foloseste-o cu incredere cand vine vorba despre sanatatea micutului tau.


Citeste mai mult pe: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




SURSA: ACASA.RO
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Sept 28, 2012 9:39 pm

E urat rotavirusul asta ... si pe la noi se plimba dar speram sa-l ocolim. Ieri la gradi mi-a transmis doamna doctor sa-l urmaresc pe Andu ca a facut cam moale, insa Andu mereu e pe afara cu ceva mere, pere in mana ... si a fost alarma falsa.
Sus In jos
calinamy
Incepatoare
Incepatoare
calinamy

Mesaje : 102
Varsta : 35
Localizare : deva

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Sept 29, 2012 2:52 am

si noi suntem racite,tusim si ne curge nasukul,cred k e cv in aer ca mai sunt copilasi bolnavi fetitadulce
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Sept 29, 2012 2:56 am

Da, peste tot copilasi bolnavi... :(
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Sept 29, 2012 9:36 am

medicul meu de familie mi-a zis ca e infectie cu rotavirus in tot orasul si prietena noastra a picat deja victima,cum a intrat in contact cu doro a luat-o si acu saraca sta in casa bag ceiuturi de menta si sunatoare in ea ca vomita orice mananca insa nu are diaree pana acum...
Sus In jos
corina
Veterana
Veterana
corina

Mesaje : 2886
Varsta : 37
Localizare : caras_severin

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Sept 29, 2012 6:34 pm

nasoala boala asta....multa sanatate la toti bolnaviorii.
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Oct 03, 2012 10:36 pm

Despre rotavirus: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] E bine de citit, sunt multe informatii foarte utile in caz de...
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Ian 05, 2013 10:07 pm

Fetelor cred ca Fabian are rubeola (pojarelul mic) i-au aparut niste pete foarte mici asa ca niste intepaturi de ac pe obraz si pe gat.
Cine a avut rubeola sa-mi spuna si mie cum aratau bubitele?
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 1:48 am

Buli, cauta pe net ca sunt multe poze cu pojar/pojarel. Andrei nu a avut deocamdata decat varsat de vant (varicela). Tu ai facut cand ai fost mica? Daca nu, e posibil sa faceti si voi.
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:40 am

Cred ca a fost o alarma falsa ca i-au disparut,ma gandesc ca e o alergie usoara,abia marti avem programare la doctora.
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:49 am

Ce bine!
Sus In jos
Continut sponsorizat




Copilul si bolile - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 4 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Copilul si bolile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
Regulament la postare
1.Mesajele se pot edita timp de 5 minute.
2.Evitati sa jigniti alti utilizatori, acest lucru facut in mod repetat si deliberat atrage banarea contului dumneavoastra
3.Evitati folosirea limbajului de tip sms sau mess
4.Nu folositi in exces smilies, este mai greu de citit raspunsul ... dar nu imposibil.
5.La deschiderea unui topic nou verificati sa nu existe deja in alta parte, si puneti un titlu semnificativ.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mama si Copilul  :: Sfatul medicului-
Mergi direct la:  
Forumgratuit.ro | Cultura si Societate | Adolescenta, Copilarie, Familie | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente