Mama si Copilul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mama si Copilul


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Buna dimineata! Buna ziua! Buna seara!
Daca tot ne vizitati, haideti sa ne salutati! Va asteptam la o cafea virtuala, indiferent ora!
Ultimele subiecte
» Dintisorii mei!
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Apr 15, 2014 11:45 pm Scris de Cristina41975

» Despre moda
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Mar 26, 2013 12:04 am Scris de iulia pirvu

» Copilul si bolile
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:49 am Scris de iulia pirvu

» Manichiura ... modele si idei
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Dec 20, 2012 10:10 pm Scris de Cristina41975

» Pro si contra vaccinuri
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 23, 2012 1:36 am Scris de iulia pirvu

» Hai sa fim frumoase si ingrijite!
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Noi 06, 2012 4:20 am Scris de carolina76

» Grupuri si ranguri pe forum
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Sept 11, 2012 1:15 am Scris de Cristina41975

» Regulament forum
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Iul 17, 2012 10:39 pm Scris de Cristina41975

» Intrebari despre sanatate
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Iul 04, 2012 10:08 pm Scris de carolina76

» Vizita la doctor!
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Iul 03, 2012 8:20 pm Scris de corina

» Teme si imagini utilizate pe forum!
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 09, 2012 5:40 am Scris de Cristina41975

» Intrebari pentru medicul stomatolog
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 19, 2012 9:37 am Scris de Gabriela Popescu

» Avertizari...banari!
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Oct 24, 2011 8:37 am Scris de Cristina41975

» Educatie stomatologica
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 8:48 am Scris de Cristina41975

» Sa votam forumul!
Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Iul 20, 2011 6:56 pm Scris de corina

Forum
Top postatori
iulia pirvu
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
Cristina41975
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
danutza17
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
carolina76
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
corina
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
laura
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
bulinutza
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
alina.elie
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
andria
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
FloryNails
Copilul si bolile - Pagina 3 Vote_lcapCopilul si bolile - Pagina 3 Voting_barCopilul si bolile - Pagina 3 Vote_rcap1 
Desene animate
Desene animate
Parteneri
forum gratuit

 

BannerFans.com




BannerFans.com


BannerFans.com




BannerFans.com


Distribuiţi | 
 

 Copilul si bolile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 7:05 am

Sincer nu mai stiu sigur ... cam tot doua saptamani parca a tinut si aia si zona cu basicute a ramas sensibila si in ziua de astazi. Parca 10 zile am avut tratament injectabil. Au trecut totusi mai mult de 15 ani de atunci.
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 7:35 am

Cristina ai avut zona zoster???!!! Eu stiu ca asta nu trece.Si eu am ,insa n-am imbolnavit pe nimeni.Sotul meu n-a avut varicele si nici n-a luat de la mine.Eu am luat-o acum 14 ani,inainte de a aveaua pe Simo.Veziculele imi apar pe o fesa.Am facut toate tratamentele posibile.Am luat pentru imunitate.Am fost la nenumarati dr.Si mi-au spus clar ca m-am pricopsit cu ea si de ea nu mai scap.tratamentul asta care l-ai facut tu injectabil eu nu l-am facut.La inceput imi aparea f.f. rar inainte de ciclu,insa scazand imunitatea s-au indesit.Pe partea care le am pot sa-ti spun ca ma doare piciorul ca si cand as avea reumatism.As face tot posibilul sa scap de ele.Nu-mi apar in fiecare luna ,insa uneori cand e vara si merg la mare sau la strand e tare nasol pt mine.Le izolez insa nu ma simt eu bine.Sau cand mai merg la cosmetica,iar nu ma simt bine.spune-mi si mie ce tratament ai urmat tu.
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 7:46 am

Tu cum ai luat-o Miha,tot de la cineva?Dar dureri mari nu ai?Lui Unchi'meu i-a aparut pe piept si-l durea atat de rau incat a ajuns la cardiologie crezand ca e de vina inima..
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 7:53 am

Eu am luat-o din spital ,de la Giulesti.Stiu ca dupa ce m-am externat o data m-am trezit ca ma manca fesa.Si dupa aia au aparut veziculele.La inceput n-am stiut ce sunt si le-am spsrt pana am ajuns la dr. si mi-a spus sa nu mai fac asa.Dureri mari nu stiu daca pot sa spun ca am.E ceva suportabil pentru mine.E ca atunci cand ai dureri reumatice.Insa eu sunt o fire mai tare si suport.Eu nu sunt firea care sa arate ca sufera.Sotul meu nici nu stie cand mi-e rau dacat atunci cand stau in pat.Atunci e clar ca daca nu ma ridic ,inseamna ca intadevar mi-e rau f.f. tare .
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 7:55 am

Da, am avut o forma usoara si am avut noroc de o matusa in vizita ca si-a dat seama repede ce aveam si tot ea ne-a zis tratamentul. Daca vorbesc cu ea zilele astea o sa o intreb ca eu chiar nu mai stiu ... Oricum si eu am ramas cu nevralgie post-herpetica dar nu apar basicutele ori zone oparite. O sa-ti spun Mihaela. Eu am avut pe burta, aproape de buric ... pfff urata boala.
Vreau sa ma uit un pic pe ce am trecut la argint coloidal ca parca si la ala am citit ca e bun la zona zoster.
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 7:57 am

Ce pot sa-ti spun e ca eu o am pe o fesa si nu sa transmis la cealalta.Si mereu apare in aceleasi locuri.Am folosit si unguent cu rasina.Dr a spus ca arde insa nu vindeca.Se poate sa apara dupa mult timp adica perioada de eruptie sa fie f.f. mare insa boala o data facuta ramane in stare latenta.As vrea si eu sa fie perioada de eruptie mai rara ,insa uite ca nu e.Mie imi apare ori lunar ,ori la 2 luni.
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 8:00 am

Da Cristina ,asa e ,urata boala.Chiar te rog s-o intrebi pe matusa ta de tratament.
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 8:02 am

Offff! Ramane sensibilitatea asta ... mama mereu ma pazeste cand e cate o perioada de-asta neagra sa nu patesc ceva, dar se pare ca a ajutat si varsta care o aveam atunci habar nu am. Mamaia mai facea, ei ii aparuse luata de la mine in zona ochiului si acum cand avea si probleme cu cancerul ii mai reapareau basicutele dar folosea zovirax (daca am retinut bine denumirea) si ii dispareau rapid.
O sa vad daca o gasesc maine la telefon, sau poate maicamea isi mai aminteste in fond amandoua au fost asistente nu cred ca si-au uitat asa repede meseria.
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 7:53 pm

Cris eu aveam 36 de ani cand mi-a aparut asta prima data.Dupa inca 6 luni iar mi-a aparut si uite ca timpul a inceput sa se scurteze.Asta e.
Nu e o graba,asa ca nu trebuie sa te dai peste cap ,cand o sa vorbesti cu mama ta atunci.Si inca ceva de la mine n-a luat nimeni.Mie nu mi-a spus nimeni ca e contagioasa.
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 7:55 pm

Miha,dar de la tine nu s-a luat la fetita,nu?Am inteles ca se ia si pe cale respiratorie,e adevarat?
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 8:01 pm

Nu scumpa mea.Eu am facut inainte sa am fetita cu un an.Iar fetita mea a facut varsat de vant sau cum se numeste el,abia in cl IV a cand au facut toti copii din clasa.Atunci toata clasa a facut varsat de vant.Iar sotul meu n-a avut niciodata si nici n-a luat de la fetita si nici de la mine.Fiecare avem prosoapele noastre ,lenjeria noastra ,insa daca ar fi fost sa se ia se lua la sot.Ca fetita daca a avut devine imuna am inteles pana scade imunitatea corpului.Ca la mine cica de asta mi-a aparut,pe fond de stres si scaderea imunitatii.insa mie cand mi-a aparut prima data eram internata la giulesti ,faceam tratament.
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Oct 28, 2011 8:11 pm

Am inteles Miha,va multumesc muuult de tot..Din ce am citit se ia,adica poate face varicela un copil care intra in contact cu lichidu acela din bubitele unei persoane cu zona zoster,cu lenjeria acesteia dar si pe cale respitarorie..Offffffffffffffff.chiar nu stiu daca sa mergem sau nu..
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Oct 29, 2011 12:18 am

Dap, e acelasi virus ca si la varicela, noua ne-a zis doctora ca bunicii sa aiba grija daca vin in contact cu ANdrei acum. Dar a mai zis de un baiat care a facut varicela si dupa 7 ani zona Zoster, cred ca depinde de imunitatea fiecaruia.
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 12:42 am

Fetele,dupa cum va ziceam zilele trecute suntem putin raciti toti 3(eu si sotu mai rau)..Am fost azi la medic si lui Faby i-a dat augumentin desi doar ii curge nasul si e putin ragusit,mananca bine,doarme,e vioi..el nu a mai luat niciodata antibiotic si din cate stiu asta e destul de puternic,ce parere aveti,sa-i dau?
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 12:46 am

Are rosu in gat sau de ce?
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 2:12 am

dap,a zis ca se vede putin rosu..
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 2:18 am

Acum stau si ma gandesc si nu-mi aduc aminte sa ne fi dat antibiotic pentru rosu in gat...numai daca avea si otita... Pentru rosu in gat noi primim Eurespal, Erdomed, Aerius, Tantum Verde de obicei.
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 2:43 am

Offfff,nu stiu ce sa fac...nu are otita..l-a ascultat si in spate si e ok..ne-a da si eurespal,sa vedem cum il fortam sa-l ia ca e amar ca pelinul iar grasanu meu nu e obisnuit sa ia iropuri,nu a mai luat din martie...
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 3:37 am

Cristina41975 a scris:
Da, am avut o forma usoara si am avut noroc de o matusa in vizita ca si-a dat seama repede ce aveam si tot ea ne-a zis tratamentul. Daca vorbesc cu ea zilele astea o sa o intreb ca eu chiar nu mai stiu ... Oricum si eu am ramas cu nevralgie post-herpetica dar nu apar basicutele ori zone oparite. O sa-ti spun Mihaela. Eu am avut pe burta, aproape de buric ... pfff urata boala.
Vreau sa ma uit un pic pe ce am trecut la argint coloidal ca parca si la ala am citit ca e bun la zona zoster.

Cristina m-ai uitat cu tratamentul pentru zona zoster???
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 10:04 pm

iulia pirvu a scris:
Acum stau si ma gandesc si nu-mi aduc aminte sa ne fi dat antibiotic pentru rosu in gat...numai daca avea si otita... Pentru rosu in gat noi primim Eurespal, Erdomed, Aerius, Tantum Verde de obicei.

Sa sti ca nu i-am dat..azi nici nu a mai stranutat,ii mai curge nasul.I-am facut ceai de tei cu lamaie si miere,ii place,ii ma dau si compot de mere cu gutuie,cate-o portocala..Il chinuim rau sa ia eurespalu :(
Sus In jos
laura
Veterana
Veterana
laura

Mesaje : 2567
Varsta : 49
Localizare : reus spania

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 10:43 pm

Saracutul FABY...un pupic pentru el .....poate ai trece
Sus In jos
Mihax50
Incepatoare
Incepatoare
Mihax50

Mesaje : 197
Varsta : 62
Localizare : Oltenita

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 10:56 pm

Buli sanatate multa la micut !!!!
Sus In jos
carmen_vladut
Incepatoare
Incepatoare
carmen_vladut

Mesaje : 277
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 11:40 pm

bulinuta dar voi a-ti incercat aerosoli sa faceti?
noi folosim cu succes aerosolii... solutia este ori ACC fiole, ori ventolin ori mai era unul dar l-am uitat complet. cu ser fiziologic.
Sus In jos
bulinutza
Admin secund
Admin secund
bulinutza

Mesaje : 2403
Varsta : 31
Localizare : Campulung

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 04, 2011 11:59 pm

Carmen nu am facut niciodata aerosoli pt ca a racit doar o data in martie si acum cu nasucul,in rest nu am avut probleme.Nu inteleg de ce ne-a dat augumentin,de obicei era impotriva atibioticului la raceala..
Sus In jos
carmen_vladut
Incepatoare
Incepatoare
carmen_vladut

Mesaje : 277
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Noi 05, 2011 1:32 am

nu stiu sa nu aibe vreo infectie
ala l-am experimentat si noi... sunt satula de cat augmentin a luat pustiul meu
de cand am descoperit aeroslii ne merge mult mai bine
Sus In jos
Continut sponsorizat




Copilul si bolile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Copilul si bolile   Copilul si bolile - Pagina 3 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Copilul si bolile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Regulament la postare
1.Mesajele se pot edita timp de 5 minute.
2.Evitati sa jigniti alti utilizatori, acest lucru facut in mod repetat si deliberat atrage banarea contului dumneavoastra
3.Evitati folosirea limbajului de tip sms sau mess
4.Nu folositi in exces smilies, este mai greu de citit raspunsul ... dar nu imposibil.
5.La deschiderea unui topic nou verificati sa nu existe deja in alta parte, si puneti un titlu semnificativ.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mama si Copilul  :: Sfatul medicului-
Mergi direct la:  
creează un forum | Cultura si Societate | Adolescenta, Copilarie, Familie | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente