Mama si Copilul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mama si Copilul


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Buna dimineata! Buna ziua! Buna seara!
Daca tot ne vizitati, haideti sa ne salutati! Va asteptam la o cafea virtuala, indiferent ora!
Ultimele subiecte
» Dintisorii mei!
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 15, 2014 11:45 pm Scris de Cristina41975

» Despre moda
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Mar 26, 2013 12:04 am Scris de iulia pirvu

» Copilul si bolile
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:49 am Scris de iulia pirvu

» Manichiura ... modele si idei
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Dec 20, 2012 10:10 pm Scris de Cristina41975

» Pro si contra vaccinuri
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Noi 23, 2012 1:36 am Scris de iulia pirvu

» Hai sa fim frumoase si ingrijite!
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Noi 06, 2012 4:20 am Scris de carolina76

» Grupuri si ranguri pe forum
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Sept 11, 2012 1:15 am Scris de Cristina41975

» Regulament forum
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 17, 2012 10:39 pm Scris de Cristina41975

» Intrebari despre sanatate
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 04, 2012 10:08 pm Scris de carolina76

» Vizita la doctor!
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 03, 2012 8:20 pm Scris de corina

» Teme si imagini utilizate pe forum!
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 09, 2012 5:40 am Scris de Cristina41975

» Intrebari pentru medicul stomatolog
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Ian 19, 2012 9:37 am Scris de Gabriela Popescu

» Avertizari...banari!
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Oct 24, 2011 8:37 am Scris de Cristina41975

» Educatie stomatologica
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 8:48 am Scris de Cristina41975

» Sa votam forumul!
Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 20, 2011 6:56 pm Scris de corina

Forum
Top postatori
iulia pirvu
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
Cristina41975
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
danutza17
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
carolina76
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
corina
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
laura
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
bulinutza
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
alina.elie
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
andria
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
FloryNails
Dintisorii mei! - Pagina 2 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 2 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 2 Vote_rcap1 
Desene animate
Desene animate
Parteneri
forum gratuit

 

BannerFans.com




BannerFans.com


BannerFans.com




BannerFans.com


Distribuiţi | 
 

 Dintisorii mei!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 2:31 am

Mie mi-a dat pediatra ei Tantum verde spray atunci cand o durea in gat si mi-a zis sa o dau si cand o dor gingiile de la dinti.
Mai am si un gel foarte bun (Dentinale) trimis de cumnata-mea din Italia.
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 2:34 am

Pai si tantum are ceva anestezic in compozitie, si fiind spray e mai usor de administrat decat gelul care uneori ajunge si la ceafa si pe picioare numai in gura pe gingie nu ... Tantum stiu ca mai folosea mamaia cand avea probleme cu placa atunci am vazut ca are anestezic, dar nu am retinut ce ...
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 2:41 am

Are, are... ca mi-am dat si eu 2 pufuri si mi-a amortit limba! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 3:04 am

Pe mine ma supara caninul asta la Andu care nu vrea sa se termine de iesit odata ... Si astept sa inceapa Didi cu schimbatul ca e dezastru la ea ...
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 03, 2011 10:35 pm

off si la doro se pare ca vor sa-i apara incisivi laterali de jos... nono
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 24, 2011 8:33 pm

noua acum incep sa ne iasa incisivi laterali de jos si o sa avem 8 dintisorii doar ca astia o cam chinuie un pic...nu prea mananca cand trebuie sa-i iasa dintisorii...
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 24, 2011 9:48 pm

noi avem decat 2 dintisori jos si cand ma musca imi vine sa urlu :D
ii asteptam pe cei de sus curand :)
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Feb 26, 2011 12:37 am

asta e cand te prind cum te "capseaza"...
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Feb 26, 2011 1:12 am

mai nou lui alex ii place sa stea cu picioarele in fata lui si data trecuta il apucase de picior si vroia sa il muste... hahaha... eu mi-as fi dorit, dar nu a fost sa fie... :D
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Feb 27, 2011 8:28 pm

nu stiu ce-i cu treaba asta dar doro daca ne prinde ca stam in pat vrea sa ne muste de picioare...
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Feb 28, 2011 1:11 am

mie imi place sa il musc pe alex de obraz... nush ce am cu saracutul copiul.. faza e ca imediat deschide gura sa ma muste si el si, cand vede ca nu ii merge, ma ia la palme :)))))))))))
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Feb 28, 2011 3:30 am

mie cand ii schimb pampersul si isi ridica picioarele atat de mult imi place ca o musc si are si o piele atat de fina...
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Feb 28, 2011 4:12 am

as da 10 ani din viata mea sa am pielea asa fina cat voi trai :P
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Feb 28, 2011 7:39 am

Nu esti singura! Fundul lor este mai apetisant decat obrazul nostru!!! Si nu glumesc! Cand sunt curati, dupa baie de exemplu ... sunt numai bun de jumulit, si nu-i corect!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 1:21 am

:) of abia ma abtin sa n-o muscprea tare...
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 6:33 am

eu l-am muscat pe alex o data de a inceput sa planga, dar prefer sa cred ca e din cauza ca era obosit :P
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Mar 07, 2011 10:44 pm

Andu cand e suparat ca nu primeste ceva a invatat sa isi incerce dintii pe noi ... acum am noroc de haine multe si nu ne agata, dar daca pana la vara nu se dezvata ma si vad plina de urme de muscaturi ...
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Mar 07, 2011 11:27 pm

si doro mai are momente din astea cand nu-i bagata in seama ori ne capseaza ori ne ciupeste...
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Mar 08, 2011 12:04 am

Didi ne ciupea ... Andu inca nu a descoperit decat muscatul ...
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Mar 08, 2011 5:54 am

ai vostri musca, a mea pupa.
Ma pupa pe picioare, pe maine, pe unde apuca! comic
E drept ca eu nu o musc. Nici in joaca. Am inteles ca daca musti copilul in joaca se invatasi el sa muste, desi nu cred ca-i adevarat. In schimb o pup de-o albesc. Si vad ca si ea e la fel de pupacioasa! loveyou
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Mar 08, 2011 11:57 pm

la pupat seamana pe tasu ma pupa doara cand are ea chef in schimb eu...cum o prind cum o pupacesc de nu se vede...
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Mar 27, 2011 8:52 pm

Noi avem 8 dinti si 4 masele de o gramada de timp. Cand ar trebui sa-i cresca caninii? Parca ei urmeaza, nu?
Si apoi inca un rand de masele si gata?
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Mar 27, 2011 9:18 pm

Dentitia de lapte (caduca de lapte), apare in jurul varstei de 4-8 luni. Aceasta este compusa din 20 de dinti. Dintii copilului incep sa se formeze inca din viata intrauterina si cresc constant inca de la nastere pana in momentul in care acestia incep sa se vizualizeze ( erup dupa varsta de 4-6 luni).

Acest eveniment este emotionant in special pentru parinti, sugarului ii provoaca insa neplaceri.

Ordinea aparitiei dintilor este urmatoarea:

# incisivii mediani inferiori, in jurul varstei de 5-8luni
# incisivii mediani superiori, in jurul varstei de 8-10 luni
# incisivii laterali, 2 perechi, la 10-12 luni
# premolari, in jurul varstei de un an
# molari, in jurul varstei de 2 ani
# completarea dentitiei, in jurul varstei de 3 ani

Exista o anumita ordine a aparitiei dintilor, care se pastreaza pana la varsta de 6-7 ani, cand dintii de lapte sunt pe rand inlocuiti cu cei definitivi.

Au fost consemnate cazuri extreme, copii ai caror dinti erau configurati inca de la nastere sau din contra copii ai caror dinti nu au erupt decat in jurul varstei de 14 luni. Acest lucru nu are neaparat o semnificatie patologica.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pe prima pagina ai si o poza cu dintisorii si cam cand apar ei ... insa este orientativa, la Andu nici acum nu a vrut ultimul canin sa apara total desi se anunta de ceva timp...
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Mar 27, 2011 9:36 pm

Merci mult Cris de informatii! puup
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Mar 28, 2011 1:19 am

andrew are 10 luni si tot doar 2 dintisori are :(
Sus In jos
Continut sponsorizat




Dintisorii mei! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Dintisorii mei!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Regulament la postare
1.Mesajele se pot edita timp de 5 minute.
2.Evitati sa jigniti alti utilizatori, acest lucru facut in mod repetat si deliberat atrage banarea contului dumneavoastra
3.Evitati folosirea limbajului de tip sms sau mess
4.Nu folositi in exces smilies, este mai greu de citit raspunsul ... dar nu imposibil.
5.La deschiderea unui topic nou verificati sa nu existe deja in alta parte, si puneti un titlu semnificativ.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mama si Copilul  :: Stomatologie-
Mergi direct la:  
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente