Mama si Copilul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mama si Copilul


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Buna dimineata! Buna ziua! Buna seara!
Daca tot ne vizitati, haideti sa ne salutati! Va asteptam la o cafea virtuala, indiferent ora!
Ultimele subiecte
» Dintisorii mei!
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Apr 15, 2014 11:45 pm Scris de Cristina41975

» Despre moda
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Mar 26, 2013 12:04 am Scris de iulia pirvu

» Copilul si bolile
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Ian 06, 2013 7:49 am Scris de iulia pirvu

» Manichiura ... modele si idei
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Dec 20, 2012 10:10 pm Scris de Cristina41975

» Pro si contra vaccinuri
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Noi 23, 2012 1:36 am Scris de iulia pirvu

» Hai sa fim frumoase si ingrijite!
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Noi 06, 2012 4:20 am Scris de carolina76

» Grupuri si ranguri pe forum
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Sept 11, 2012 1:15 am Scris de Cristina41975

» Regulament forum
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Iul 17, 2012 10:39 pm Scris de Cristina41975

» Intrebari despre sanatate
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Iul 04, 2012 10:08 pm Scris de carolina76

» Vizita la doctor!
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Iul 03, 2012 8:20 pm Scris de corina

» Teme si imagini utilizate pe forum!
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 09, 2012 5:40 am Scris de Cristina41975

» Intrebari pentru medicul stomatolog
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 19, 2012 9:37 am Scris de Gabriela Popescu

» Avertizari...banari!
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Oct 24, 2011 8:37 am Scris de Cristina41975

» Educatie stomatologica
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 8:48 am Scris de Cristina41975

» Sa votam forumul!
Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Iul 20, 2011 6:56 pm Scris de corina

Forum
Top postatori
iulia pirvu
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
Cristina41975
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
danutza17
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
carolina76
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
corina
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
laura
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
bulinutza
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
alina.elie
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
andria
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
FloryNails
Dintisorii mei! - Pagina 3 Vote_lcapDintisorii mei! - Pagina 3 Voting_barDintisorii mei! - Pagina 3 Vote_rcap1 
Desene animate
Desene animate
Parteneri
forum gratuit

 

BannerFans.com




BannerFans.com


BannerFans.com




BannerFans.com


Distribuiţi | 
 

 Dintisorii mei!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Mar 28, 2011 1:21 am

Alina stai linistita ... cica aparitia tarzie a dintisorilor e semn ca vor fi buni si fara probleme ... Nu stiu daca e babism sau nu, insa la Didi i-au aparut repede si deja are dinti terminati sus, iar la Andu i-au aparut tarziu si il vad ca deschide capace si scoate cauciucurile de la masinute cu dintii nu are nici macar o pata sau carie ...
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Mar 28, 2011 2:55 am

lui alex i-au aparut f devreme si nu are nicio carie, insa ai lui alex erau fff albi, ai lui andrew sunt de un alb mai pal......
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Mai 06, 2011 10:36 am

doro saracuta are gingia umflata si din cate am vazut ii ies vreo 3 maselute si un incisiv lateral de jos...
Sus In jos
corina
Veterana
Veterana
corina

Mesaje : 2886
Varsta : 37
Localizare : caras_severin

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Mai 06, 2011 6:42 pm

offf saracuta cate ai ies deodata.
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Mai 06, 2011 7:14 pm

si lui andrew nu ii mai ies... of offfffffffffffffff.... ma dispera... si tuseste f mul si vomita de celputin 2 ori pe zi dupa ce tuseste, ca elimina mucus...:(
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Mai 08, 2011 7:17 pm

Noi avem si 2 canini. Gata a spart si al doilea de sus! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
A fost ea maraici si s-a mai trezit nopatea plangand, insa a fost ok. Ma asteptam sa fie mult mai rau!
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Mai 08, 2011 10:32 pm

Bravoooo Bia! Felicitari! Inca un pic si ai terminat cu problema asta! florar
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Mai 08, 2011 11:55 pm

pfffffffffff... noi tot 2 dinti avem,... cand v-am zis cai-a dat altul.. e alb.. se vedeprin gingie.. insa aia ieri a iesit un coltisor... ii dau greu..sper sa fie buni, daca ii dau asa greu :)
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Mai 09, 2011 5:30 pm

Asa e Cristina! Iti multumim!
Lasa Alina si cand i-or iesi toti odata ca Doroteei, o sa vedeti voi atunci nopti albe!
Sus In jos
Cristina41975
Admin
Admin
Cristina41975

Mesaje : 6755
Varsta : 49
Localizare : Mures

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 11, 2011 8:34 pm

Ingrijirea dintilor de lapte

Spalarea pe dintisorii de lapte

Inca de la aparitia primului dinte al copilului, masati-i gingiile. Aceasta va ajuta urmatorii dinti sa iasa mai usor. Atunci cand are mai multi dintisori, puteti sa-i dati o mica periuta de dinti adevarata si putina pasta de dinti pentru copii, pentru a accepta cu bine acest obiect nou.
Fiti un exemplu pozitiv, deoarece vazandu-va ca va spalati pe dinti, bebelusul dumneavoastra va dori sa va imite. Dupa ce a implinit 3 ani, invatati-l sa se spele singur pe dintisori de 2 ori pe zi (dimineata si seara).

Dentistul (buhuhu....)

Nu este necesar sa mergeti cu copilul la dentist de cand ii apare primul dinte.

Primele vizite la stomatolog vor avea loc pe la 3 ani, la inceput, pentru o familiarizare cu dentistul (pentru ca, mai tarziu, sa nu-i fie frica sa mearga la dentist). Dupa implinirea varstei de 4 ani, puteti incepe vizitele regulate la medicul stomatolog.

Cariile dentare

Primii dinti ai copilului, numiti "dinti de lapte" se pot caria. Aceste carii sunt cu atat mai neplacute cu cat se pot transmite viitorilor dinti, care sunt definitivi.

Cariile evolueaza mult mai repede la copii decat la adulti, in consecinta, aratati chiar si cel mai micut punct negru dentistului: cu cat mai devreme este descoperita si cu cat mai repede este tratata o carie, cu atat este mai putin neplacut pentru bebelus.

Daca dintele de lapte nu este tratat la timp, va trebui sa fie extras, si, in acest caz, dintele definitiv ar putea sa iasa stramb.

Important - Spalatul pe dinti trebuie sa dureze ... trei minute!

Daca nu va spalati pe dinti in fiecare dimineata, minimum 3 minute, inseamna ca ati irosit timpul degeaba. Cei mai multi pacienti ajung la stomatolog tocmai din cauza unei proaste ingrijiri a danturii.
Pentru o igiena bucala corespunzatoare sunt necesare pastrarea sanatatii dintilor prin periaj dentar, efectuat dupa masa si extractia dintilor distrusi. Tratamentul cariilor, indepartarea tartrului, inlocuirea lucrarilor incorecte. Cea mai des practicata metoda de spalare pe dinti este periajul orizontal, care prezinta o serie de inconveniente majore:

* resturile alimentare sunt aglomerate astfel in spatiile interdentare
* se favorizeaza retractia paridontiului dezgolindu-se radacina dintilor
* nu se efectueaza un masaj al gingiei

Datorita acestor inconveniente, metoda e indicata numai pentru copii, pentru etapa cand acestia trebuie sa invete sa se spele singuri.

Cea mai eficienta tehnica de periaj este metoda periajului vertical deoarece:

* efectueaza o buna curatire a suprafetelor dentare si a spatiilor interdentare
* activeaza circulatia parodentara, evitand retractia gingiei si dezgolirea radacinii

Periuta se foloseste astfel:

* de sus in jos la dintii superiori
* de jos in sus la dintii inferiori, miscare efectuata din articulatie.

Se periaza astfel fiecare grup de dinti, atat dinspre obraji, cat si dinspre limba si palat, pe fiecare grup cu 10 miscari verticale. Singura modalitate apare la perierea fetelor dinspre limba, cand pozitia periutei trebuie sa fie verticala, iar miscarea se efectueaza la fel: de sus in jos pentru dintii superiori, de jos in sus pentru dintii inferiori.

Se continua apoi cu perierea fetelor de masticatie a dintilor laterali, cu miscari orizontale, dinspre interiorul gurii spre inafara sau invers. Dupa perierea tuturor dintilor se face clatirea gurii cu apa. Se ia apa in gura, se inchid buzele, apa fiind trecuta cu putere printre dinti, apoi se elimina din gura. Clatirea se face de 4-5 ori. Daca efectuati aceasta tehnica corect, periajul nu are cum sa dureze mai mult de trei minute.

Rolul alimentatiei:

Alimentatia are un rol extrem de important in dezvoltarea unor dinti sanatosi, care vor fi mai rezistenti la aparitia cariilor. Doua ingrediente sunt absolut necesare pentru a asigura dezvoltarea unor dinti si oase de buna calitate. CALCIUL si VITAMINA D (care este necesara pentru absorbtia calciului din alimente).

Cele mai bune surse de calciu sunt: laptele si produsele lactate, ouale, painea, legumele verzi, fructele. Vitamina D este numita si "vitamina soarelui" deoarece organismul uman poate produce si poate stoca aceasta vitamina cand este expus la soare. Sursele alimentare de vitamina D include: laptele integral, untul, margarina, pestele. Se recomanda ca toti copiii pana la 18 luni sa primeasca vitamina D, zilnic, iar dupa aceasta varsta, pana la 12-15 ani, sa primeasca vitamina D in sezonul rece.

Exista o legatura directa intra vitamina D si absorbtia de calciu.

Calciul este extrem de important pentru dezvoltarea oaselor si a dintilor. Cercetarile au aratat ca, la copilul intre sase si trei ani, exista riscul deficitului de calciu din cauza ratei mari de depunere in oase la aceasta varsta.

Nu exista nici o indoiala ca o dieta corecta si o igiena dentara buna pot reduce incidenta cariei dentare la copii.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mai 12, 2011 6:01 pm

eu cred ca doar ce i-a iesit alt dintisor.. nu ma lasa sa-l ating, dar parca asa vazui eu
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mai 12, 2011 7:13 pm

Felicitari! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
alina.elie
Veterana
Veterana
alina.elie

Mesaje : 2224
Varsta : 41
Localizare : Liban

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mai 12, 2011 7:35 pm

multumim :)
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mai 12, 2011 10:36 pm

florar Si uite asa, incet, incet, ies toti dintisorii.
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iun 02, 2011 1:52 am

Pe noi ne chinuie caninii de jos. E gingiuta umflata si se cam trezeste noaptea plangand.
Aseara i-am dat norofen si a dormit f bine!
Sus In jos
iulia pirvu
Admin secund
Admin secund
iulia pirvu

Mesaje : 7202
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iun 02, 2011 1:55 am

florar
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iun 02, 2011 9:04 pm

la doro ii mai iese o maseluta...
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iun 02, 2011 9:06 pm

Felicitari Doro!
Incet incet scapi si tu papusa mica!
Sus In jos
adelaeu
Novice
Novice
adelaeu

Mesaje : 92
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Iul 15, 2011 11:08 am

Vai cat ma bucur ca am scapat de episodul asta.....a fost infiorator...a inceput la o saptamana dupa ce am scapat de colici....iar caninii m-au marcat pe viata....
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Iul 15, 2011 11:50 pm

la noi se vad punctulete albe la canini care asteapta sa sparga gingia cand ...nu se stie ...stiu doar ca are zile cand e nervoasa si nu-i convine nimic...
Sus In jos
adelaeu
Novice
Novice
adelaeu

Mesaje : 92
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Iul 16, 2011 12:01 am

Si o sa mai fie muuulte zile asa....de la stadiul de vazut prin gingie pana cand au iesit toti 4 m-a terminat...si a durat vre-o 2 luni jumate...
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Iul 16, 2011 12:15 am

te rog,adela,nu ma speria...eu abia astept sa trecem de perioada asta...
Sus In jos
adelaeu
Novice
Novice
adelaeu

Mesaje : 92
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Iul 16, 2011 12:21 am

nu vreau sa te sperii...dar nici nu vreau sa mai trec prin etapa...am incercat tot ce e pe piata in materie de geluri gingivale ( un fel de papa bun si cam atat), ceva efect a avut Dentinox-ul, dar parca parca, nu prea mult...am luat si bobite homeopate...nimic...
Dar nu e cazul sa te sperii, nu la toti e asa, vara-mea pe baietelul ei il verifica in gura sa vada daca a mai iesit ceva, in rest nimic, doar cateva balutze...nu rodea, nu maraia, nu plangea...
Sus In jos
carolina76
Experta
Experta
carolina76

Mesaje : 3263
Varsta : 48
Localizare : Timisoara

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Iul 16, 2011 12:24 am

eu nu ma pot plange ca nici doro nu prea mi-a facut febra sau diaree cand i-au iesit dintisorii doar ca acum la canini vad ca e nervoasa si nu-i intra nimeni in voie...


Ultima editare efectuata de catre carolina76 in Lun Iul 18, 2011 11:23 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
danutza17
Experta
Experta
danutza17

Mesaje : 3540
Varsta : 45
Localizare : Suceava

Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Iul 17, 2011 11:39 pm

Asa a fost si la noi.
Ok pana la canini cand a avut zile nervoase rau, dar a trecut. Acum ii avem pe toti 4.
Treceee!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat




Dintisorii mei! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dintisorii mei!   Dintisorii mei! - Pagina 3 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Dintisorii mei!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Regulament la postare
1.Mesajele se pot edita timp de 5 minute.
2.Evitati sa jigniti alti utilizatori, acest lucru facut in mod repetat si deliberat atrage banarea contului dumneavoastra
3.Evitati folosirea limbajului de tip sms sau mess
4.Nu folositi in exces smilies, este mai greu de citit raspunsul ... dar nu imposibil.
5.La deschiderea unui topic nou verificati sa nu existe deja in alta parte, si puneti un titlu semnificativ.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mama si Copilul  :: Stomatologie-
Mergi direct la:  
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente